İrlanda'dan Avrupa Birliği'ne tepki: Gazze'de olanlara sessiz kaldınız!

İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, işgal altındaki Gazze’de yaşananlar ile ilgili dün yazılı açıklama yapıp Avrupa Birliği (AB) gibi kurumları Gazze'de yaşananlara karşı sessiz kalmakla suçladı.

DÜNYA 03.11.2023, 15:20
İrlanda'dan Avrupa Birliği'ne tepki: Gazze'de olanlara sessiz kaldınız!
Avrupa Birliği üye ülkelerinden İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, dün yaptığı yazılı açıklamada işgal altındaki  Gazze’de yaşananlara ilişkin, “Gazze ve İsrail'de devam eden korkunç sivil kaybının ele alınması gerekiyor. Bu hepimizi ilgilendiriyor olmalı. Eğer uluslararası hukuka saygı duyulacaksa, rehinelerin serbest bırakılması ve derhal insani ateşkesin uygulamaya konması önemlidir” açıklamasında bulundu. Higgins ayrıca, AB ve diğer uluslararası örgütlerin duruma sessiz kalmalarını eleştirerek uluslararası hukuka uyma çağrısında bulundu.

Higgins, AB gibi kurumların Gazze’de yaşananlar hakkındaki tavrına dair, “AB ve daha geniş uluslararası toplum üyeleri de dahil olmak üzere, sessiz kalan ya da mesajlarının muğlak bir yapıya sahip olmasına izin veren uluslararası organlar, uluslararası hukuku haklı çıkarma taahhüdünde bulunma sorumluluğuna sahiptir. Bu, çok dillendirilen çok taraflılığa inandırıcılık kazandırmak için gereklidir. Bunu yapmamak, bir çatışmaya dahil olanlara cezasızlık verilmesinden biraz daha azını kabul etmektir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Higgins, açıklamasında Gazze’deki duruma yardımcı olan İrlandalı STK’lar ile ilgili, “Gazze'de yaşanmakta olan mevcut dehşete müdahale eden İrlandalı STK'larla gurur duyuyorum, en kötü koşullarda büyük cesaret ve insanlık eylemleri gerçekleşiyor. Hayal bile edilemeyecek zorluklara göğüs gererken, kendi hayatlarını riske atarak bakımlarını üstlendikleri insanlarla birlikte kalan sağlık personelinin olağanüstü cesaret ve kararlılığına ancak hayranlık duyulabilir. Birleşmiş Milletler Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) aralarında öğretmenlerin de bulunduğu pek çok üyesinin bu görev sırasında hayatını kaybetmiş olması, sivillerin savaş ve bunlara verilen yanıtlarla tehdit edilmesinin ne kadar korkunç bir bedeli olduğunu göstermektedir. Karşı karşıya oldukları şey bu acının deneyimleridir” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı