İşe giriş sağlık raporu nereden alınır?

İşe giriş süreci, neredeyse herkes için stresli bir süreçtir. İşte işe giriş sürecinde işinize yarayacak bazı bilgi ve öneriler…

SAĞLIK 11.02.2024, 13:50
1
İşe giriş sağlık raporu nereden alınır?
İşe giriş sağlık raporu, bazı özel iş pozisyonları haricindeki tüm pozisyonlar için herhangi bir sağlık kuruluşundan alınabilir. Bu sağlık kuruluşlarına özel hastaneler, sağlık ocakları ve semt poliklinikleri gibi küçük çaplı kuruluşlar da dahildir.

İşe giriş için istenen belgeler, söz konusu olan iş pozisyonuna ve nasıl bir kurum ya da kuruluşta işe girileceğine göre değişkenlik gösterebilir. Ancak, genel olarak işe giriş sürecinde istenen belgeler şunlardır:

4C işe giriş bildirgesi almak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. İşe giriş bildirgesi için https://www.turkiye.gov.tr/4c-tescil-kaydi linkini ziyaret etmeniz gerekir. Linke tıkladıktan sonra işe giriş ve çıkış bildirgesi gibi birçok belgeye ulaşabilirsiniz.

İşe alım sürecinin ne kadar süreceği hem size hem de işverene bağlı bir durumdur. Ortalama olarak işe alım süreçleri 4 hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak, yoğunluk ya da eksik bilgi ve belge gibi faktörler söz konusu olursa bu süre çok daha fazla uzayabilir.

İşe giriş süreci hem kabul edilme noktası hem de kabul edilip işe alındıktan sonraki ilk zamanlar açısından oldukça stresli bir süreçtir. Bu süreçte bazı önerilere dikkat etmeniz iş hayatınızın uzun ve başarılı olması açısından önemlidir. İşe giriş sürecinde dikkat etmeniz gereken öneriler şunlardır:
Aceleci Davranmayın
Özellikle de yeni mezun olan ve ilk işine sahip olacak kişiler başta olmak üzere birçok kişi, işe alım sürecinde aceleci davranmaktadır. Bu acelecilik bir an önce pozisyona kabul edildiğini öğrenme arzusu ya da pozisyona kabul edilse bile hemen işlemlerin tamamlanmasını isteme üzerine olabilir. Aceleci davranmak hem sizin yanlış belge ve bilgi vermeniz gibi durumlara yol açabilir hem de işvereninizi rahatsız edebilir. Bu yüzden işe giriş sürecinde aceleci davranmamalısınız.
Yalan Söylemeyin
İşe giriş sürecinde en çok yapılan hatalardan bir tanesi özgeçmişte ve yeteneklerde yalan bilgilere yer vermektir. Bu yalan bilgilere yer verme durumu bazen mülakatlarda bile ortaya çıkmayabilir. Kişi bu noktada rahatlayıp yalan attığı özelliklerinin ortaya çıkmayacağını düşünse de muhtemelen yalanı ortaya çıkacaktır. Bu durumun sebebi bir insanın işi almak için atacağı yalanın muhtemelen o iş için aranan önemli bir özellik olması ile ilgilidir. Bu önemli özellik er ya da geç iş esnasında kullanmanız gereken bir şey olacaktır ve bu esnada yalanınız ortaya çıkacaktır. Yalanınızın ortaya çıkması, işten atılmanıza kadar varacak olumsuz sonuçlarla sonuçlanabilir.
Herkesle İyi Anlaşmaya Çalışmayın
Özellikle de iş dünyasına yeni adım atan ve eğitim sürecinde de staj dönemi gibi iş dünyasını anlayabileceği bir dönem yaşamayan kişiler, ilk işlerine başladıkları zaman işyerindeki herkesle iyi anlaşmaya çalışırlar. Ancak, tıpkı özel hayatınızda olduğu gibi işyerinizde de herkesle aranızın iyi olmasının pek mümkün olmadığını kabullenin. İş arkadaşlarınızla aranızda takım çalışmasına yetecek kadar güven ve saygı olması yeterlidir.
Çekingen Olmayın
İşe giriş sürecinde özellikle de ilk kez çalışan insanlar başta olmak üzere birçok kişi, çekingen davranabilir. Ancak, çekingenlik durumu başarınızı ve bilgi birikiminizi gölgeleyebilir. Bu yüzden çekingen davranmamaya önem vermeniz gerekir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 01 Mart 2024
İmsak 05:43
Güneş 07:02
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:40
Yatsı 19:54
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı