İspir Nerenin İlçesi, Nerede, Hangi Şehirde? İspir Nasıl Bir Yer?

İspir, Doğu Anadolu’nun Kuzeyi ve Doğu Karadeniz bölgesinin kesiştiği bölgede yer alan bir ilçedir. İşte İspir İlçesi hakkında merak edilen bilgiler…

AİLE 03.04.2024, 11:25
3
İspir Nerenin İlçesi, Nerede, Hangi Şehirde? İspir Nasıl Bir Yer?
İspir, Erzurum şehrinin ilçesidir. Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan ve pek çok alanda gelişmiş bir şehirdir. İspir, Erzurum’un aksine Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alır ve oldukça büyüktür. İspir; kuzeyden Rize’nin İkizdere ve Hemşin ilçeleri, Artvin’in Yusufeli ilçesi, doğudan Tortum, batıdan Pazaryolu ve güneyden ise Artvin’in Ilıca ilçesi ile komşudur. İspir, pek çok bakımdan gelişmiş bir şehirdir.

İspir İlçesi, Erzurum şehrine bağlı bir ilçedir.

İspir, Doğu Anadolu’nun kuzey-doğu kısmında, Çoruh Nehri vadisinde konumlandırılmıştır. İlçe, bulunduğu şehrin merkezine 146 km uzaklıkta yer almaktadır. Buna ek olarak İspir, konumu itibariyle iki havzadan meydana gelmektedir. İlçenin güneyi yukarı Çoruh havzasının Çörmeli bölgesinde, kuzeyi ise Orta Çoruh havzasında yer almaktadır.

İspir ilçesinin nüfusu, 2023 yılında yapılan sayıma göre 15.914 kişidir. İlçenin nüfusu, 2019 yılına kadar düşüş gösterse de 2022 yılı itibariyle artış göstermeye devam etmiştir. İlçede yaşayan insanların büyük bir kısmı tarım alanında faaliyet göstermektedir.

İspir ve çevresi, Doğu Anadolu Bölgesini Karadeniz ve Kafkasya bölgesine bağlayan, tarihin farklı zamanlarında askeri ve ticari hedefle kullanılan doğal ve tarihi yollar üzerinde yer almaktadır. Özellikle Serçeme Vadisi ve İspir güzergahında yer alan pek çok kale ve garnizon, buranın önceden beri kullanılan bir anayol olduğunu gösterir. Bunun yanında İspir, tarım ve hayvancılığa elverişli olduğu için göç almaya devam etmiştir. Adını da Sasperler’den alan İspir, Urartu, Bizans, Med, Pers, Abbasi, Selçuklu, İlhanlı, Timurlu, Gürcü Krallığı, Akkoyunlu ve Osmanlı medeniyetlerinin yerleşim alanı olmuştur.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:26
Güneş 05:52
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:24
Yatsı 20:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı