İsrafa doymuyor: Yazlık Saray için milyonluk tadilat

Cumhurbaşkanlığı’nın ‘Yazlık Sarayı’na giden ve binlerce ağaç kesilerek inşa edilen Okluk yolunda heyelanı önlemek için yeni bir inşaata başlandı. 50 milyon TL’lik ihale TEYDA isimli şirkete ‘pazarlık

GÜNDEM 02.09.2022, 21:10
5
İsrafa doymuyor: Yazlık Saray için milyonluk tadilat
Cumhurbaşkanlığı’nın ‘Yazlık Sarayı’na giden ve binlerce ağaç kesilerek inşa edilen Okluk yolunda heyelanı önlemek için yeni bir inşaata başlandı. 50 milyon TL’lik ihale TEYDA isimli şirkete ‘pazarlık’ yöntemiyle gitti.
Muğla Marmaris Okluk Koyu'ndaki Cumhurbaşkanlığı’nın ‘Yazlık Sarayı’ için 50 milyon TL’lik yeni bir harcamanın kapısı açıldı. Binlerce ağaç kesilerek yapılan yolda heyelan nedeniyle ortaya çıkan sorunu gidermek ve yeni sorunlar yaşanmasını önemek amacıyla inşaata başlandı.
BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre, Saray’ın inşaat çalışmaları sürerken 2018’de yapımına başlanan ve 40-50 bin arasında sığla ve çam ağacının kesildiği iddia edilen Okluk yolunda aradan geçen beş yılda heyelan kaynaklı bozulmaların meydana geldiği öğrenildi. Bunun üzerine 2 Haziran tarihinde Muğla-Marmaris yol ayrımı ile Okluk Koyu il yolunda inşaat öncesi zemin sondajı ve geoteknik proje hazırlamak için ihale gerçekleştirildi. ‘Pazarlık’ yöntemiyle yapılan ihale, 708 bin 970 TL’ye Akademi Etüt Proje Mühendislik Müşavirlik Limited Şirketi’ne verildi. 17 Haziran’da şirketle Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü arasında sözleşme imzalandı.
9 Haziran tarihinde de heyelan ıslahı ve heyelan önleme amaçlı yapım işi için yine ‘pazarlık’ yöntemiyle ihale yapıldı. Acil ve öngörülemeyen durumlar ile özellikli işler için kullanılabilen ‘pazarlık’ yöntemiyle yapılan ihaleye altı şirket katıldı. İhale, 54 milyon 996 bin TL’lik yapım işi için 48 milyon 204 bin TL’lik en düşük teklifi veren TEYDA İnşaat Taahhüt Elektromekanik Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’nde kaldı. Şirket bu ay içinde başladığı inşaatı 2023 yılı Şubat ayına kadar tamamlayacak. Zemin sondajı ve geoteknik proje hazırlama işinin de heyelan ıslahı ve önleme işinin de dokümanları Kamu İhale Kurumu tarafından açıklanmadı. Okluk yolunu 2019 yılında Sarıosmanoğlu İnşaat isimli şirket yaklaşık 50 milyon TL’ye yapmıştı.
İktidara yakın şirketlerden YDA ile iki iş ortaklığı bulunan TEYDA isimli şirketin yönetim kurulu başkanlığını Tarık Demirelli yapıyor. Nikâh şahitleri arasında YDA’nın sahibi olan Arslan ailesinin mensupları bulunan Tarık Demirelli’nin şirketi bugüne kadar kamudan en az 17 ihale aldı. YDA ile “TEYDA-YDA Adi Ortaklığı” olarak ASKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu, Atık Su ve Yağmur Suyu Hatları yapımını, TEYDA-YDA-KIBRIS Adi Ortaklığı isimli şirket ile de Kars Kötek Yolu inşaatını üstlenen şirket halen Okluk yolunun yanısıra Sivas’taki 4 Eylül Barajı’nın derivasyon yapım işini sürdürüyor. Yaklaşık 520 milyon TL’lik bu işi de şirket pazarlık yöntemiyle aldı. Şirket bugüne kadar tamamına yakını yol inşaatı olan 1,6 milyar TL’lik yapım işini üstlendi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Ekim 2023
İmsak 05:07
Güneş 06:26
Öğle 12:34
İkindi 15:54
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı