Son Dakika

İsrail, Dünya Bankası'nı bile kızdırdı! Uyarılar geldi!

Dünya Bankası yakın tarihli bir raporunda, Siyonist rejimin Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki kuşatması ve artan mali kısıtlamalarının Filistinlilerin ekonomik koşullarını ciddi şekilde etkilediği ve hayat kurtaran sağlık hizmetlerine zamanında erişimlerini engellediği konusunda uyardı.

DÜNYA 19.09.2023, 13:55
İsrail, Dünya Bankası'nı bile kızdırdı! Uyarılar geldi!
Dünya Bankası, "Zamana Karşı Yarış" başlıklı raporunda Filistin ekonomisinin potansiyelinin altında performans gösterdiğini ve kişi başına düşen gelirin sabit kalmasının beklendiğini söyledi. Washington merkezli küresel kredi kuruluşu, Batı Şeria ve Gazze'de yoksulluğun arttığını ve dört Filistinliden birinin yoksulluk sınırının altında yaşadığını söyledi.
Raporda, Siyonist rejimin işgal altındaki Batı Şeria'da hareket ve ticarete getirdiği kısıtlamaların, Gazze Şeridi'ne uygulanan ablukanın ve iki Filistin bölgesi arasındaki bölünmüşlüğün, Filistin ekonomisini yüksek riske sokan çeşitli faktörler arasında olduğu belirtildi. Mali kısıtlamalar, Filistin sağlık sistemi ve özellikle de bulaşıcı olmayan hastalıkların artan yüküyle başa çıkma yeteneği üzerinde ağır bir yük oluşturuyor.
Dünya Bankası'nın Batı Şeria ve Gazze Direktörü Stefan Emblad, yayınlanan raporda birtakım açıklamalarda bulundu. Emblad, kısıtlamaların çoğu zaman Filistinlilere hayat kurtaran sağlık hizmetlerinin zamanında sağlanmasını zorlaştırdığını söyledi. Direktör açıklamasında, kanser, kalp sorunları ve doğum sorunlarının tedavisi için dışarıdan tıbbi sevklere erişimin, fiziksel ve idari kısıtlamalar nedeniyle önemli ölçüde etkilendiğini belirtti.
Dünya Bankası yayınladığı raporda, "Sağlık sistemi kapasitesinin daha sınırlı olduğu ve hastaların gerekli tıbbi çıkış izni başvurularını zamanında almakta zorlandığı Gazze'de durum özellikle kritiktir." ifadeleri kullanıldı.
İsrail ablukasının Gazze'ye tıbbi malzeme tedarikini de engellediği belirtildi. Dünya Bankası İsrail'i bu tür tıbbi vakaları daha iyi yönetmeye, hastalara ve refakatçilerine zamanında sağlık bakımı sağlamak için izin sürecini kolaylaştırmaya çağırdı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı