İsrail, komik bir tiyatro kurguluyor

HAMAS, terörist İsrail ordusunun, baskın düzenlediği Gazze'nin batısındaki Şifa Hastanesinde silah bulduğunu iddia etmesini, yeryüzünde görülmemiş denli korkunç suçlarını meşrulaştırmak için "komik bir tiyatro oyunu" olarak niteledi.

DÜNYA 17.11.2023, 04:35
2
İsrail, komik bir tiyatro kurguluyor
HAMAS, İsrail'in, "HAMAS’ın faaliyetlerinin bulunduğuna işaret eden istihbarat bilgileri doğrultusunda belirli bir yerleşkeye baskın düzenlediğine" dair açıklamasına yanıt verdi. İsrail'in, Şifa Hastanesinde silah ve teçhizat bulunduğunu iddia etmesinin, "Gazze'de sağlık sektörünü yok etmeye yönelik suçunu meşrulaştırmaya çalıştığı yalanların ve ucuz propagandanın devamından başka bir şey olmadığı" belirtildi.
Bu iddiaların İsrail'in Rantisi Çocuk Hastanesine baskın sırasında yaptığı içi boş propagandanın benzeri olduğu kaydedilen açıklamada, terörist İsrail'in bir yere silah yerleştirerek, artık kimseyi kandıramadığı komik bir tiyatro oyunu kurguladığı aktarıldı.
"İsrail'in çocuklara, kadınlara ve savunmasız sivillere karşı işlediği suçları örtbas etmek için yaydığı yalan ve aldatmacanın boyutunun farkındayız" ifadeleri kullanılan açıklama şöyle devam etti: "İsrail'in yalan söylemi ile asılsız iddialarını tespit etmek için uluslararası bir komite kurulma çağrısını iki haftadır birden fazla kez tekrarlıyoruz."

Gazze’de hastaneleri hedef alarak soykırım suçu işleyen ve bu saldırılarını meşrulaştırmak için her yolu deneyen İsrail'in, HAMAS’ın ana karargâhı olduğunu öne sürdüğü Gazze'deki Şifa Hastanesini işgal etmesinin ardından tüneller ve cephanelikler yerine binada bulduğunu iddia ettiği paslı silahlar ve birkaç kamerayı kanıt olarak sunması eleştirilere neden oldu.
İsrail ordusunun, Şifa Hastanesine düzenlediği baskının üzerinden bir gün geçmeden iddiasına kanıt olarak sunduğu görüntüler istediği sonucu vermedi. Şifa Hastanesinin çevresini ve avlusunu tanklarla kuşatıp hastaneyi dış dünyaya tamamen kapalı tutan İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Şifa Hastanesinin MR (manyetik rezonans görüntüleme) bölümünde "silahlar ve elektronik cihazlar" ele geçirildiği öne sürüldü.
Ordunun paylaştığı görüntülerde, HAMAS’a ait olduğu ileri sürülen, bir bilgisayar, yarım kasa hurma, kitap gibi malzemeler ile çoğu paslı yaklaşık on kalaşnikof tüfek, yelek ve el bombası yer alıyor.
Bununla birlikte görüntülerde, hastanenin, HAMAS’ın karargahı olduğuna işaret edebilecek, tünel veya gizli geçit gibi sabit unsurlar ya da İsrailli esirlere dair herhangi bir kanıt sunulmadı.
İsrail ordusunun haftalardır, "HAMAS’ın ana karargâhı olduğu için uluslararası korunma statüsünün kalmadığını" ileri sürdüğü Şifa Hastanesinde bulduğunu açıkladığı bulgular İsrail basınında bile eleştiri konusu oldu.

İsrailli gazeteci ve güvenlik analisti Yossi Cohen, "Şifa (Hastanesi) hakkında kötü hisleri" olduğunu kaydetti. İsrail'in "benzeri görülmemiş şekilde çocukça uydurmalar" sunduğunu ifade eden Cohen, "Yani (İsrailli) rehineler ve direnişçiler orada bulunamadı. Ve şimdi Ordu Sözcüsü, Şifa'ya HAMAS’ın karargâhı olduğu için girdiklerini ve orada silahlar, haritalar ve karargâhların bulunduğunu söylüyor. Hiç etkileyici değil. Beklentilere ve uluslararası imajın aldığı hasara değdi mi?" ifadelerini kullandı.
İsrail'in Kanal 13 televizyonu da "İsrail'in büyük istihbarat başarısızlığı" yorumunu yaparak, "İsrail ordusunun iddialarının aksine Şifa Hastanesi'nde herhangi bir askeri tesisin bulunduğuna dair bir belirti yok" eleştirisi yapıldı. İsrail'in sağcı Jerusalem Post gazetesi de Şifa Hastanesindeki baskında İsrail ordusunun vardığı sonucu "hayal kırıklığı" olarak nitelendirdi.
Gazetenin internet sayfasındaki haberde, "İsrail ordu istihbaratının, 7 Ekim'de İsrail'e saldırı düzenleyen HAMAS mensuplarından 200'nün Şifa Hastanesinde bulunduğunu söylemişti. Bu 200 HAMAS kuvveti buharlaşıp yok mu oldu?" ifadelerine yer verildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'deki Şifa Hastanesinin "karargâh" olduğu yalanını ortaya atan ve iddiası hemen çürütülen ve sunduğu sözde kanıtlarla sosyal medyada alay konusu olan İsrail'in burayı basmasını, bu Siyonist çetenin söylemleri üzerinden savundu. Bir gazeteci, Biden'a, önceki gün yaptığı "Hastaneleri korumalıyız" açıklamasını hatırlatarak, İsrail'in Şifa Hastanesini basmasının "gerekçeli olup olmadığını" sordu. Biden, bunun üzerine, hastanenin "karargâh" olduğunu ispatlayamayan İsrail'in eylemini savunarak, " HAMAS, askerlerini ve karargahını hastanenin altında saklayarak savaş suçu işliyor. Bu bir gerçek. Olan bu" iddiasında bulundu. İsrail'in yaptığını "baskın" olarak nitelemeyi reddeden Biden, "İsrail (hastaneye) büyük sayıda askerle gitmedi, burayı basmadı, her şeyi dağıtmadı. Sadece silah taşıyan askerlerle buraya girdi" ifadelerini kullandı.
Bunun üzerine bir gazeteci, Biden'a "HAMAS’ın Şifa Hastanesinin altında karargâhı olduğuna dair ABD'nin ne tür kanıtlar gördüğü hakkında detay verebilir misiniz?" diye sordu. Biden ise "Hayır söyleyemem. Bunu size söylemeyeceğim" yanıtını verdi. Gazetecinin "Bildiklerinizin doğruluğu konusunda emin misiniz?" sorusu üzerine ise Biden, "evet" dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 08 Aralık 2023
İmsak 06:06
Güneş 07:32
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı