Son Dakika

İsrail rezil oluyor

İsrail basını, Golani Tugayının, büyük kayıplar verdikten sonra Gazze Şeridi'nden geçici olarak çekildiğini duyurdu. Ayrıca Tümgeneral Tal Shua ile er terörist Shai Ayeli, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki çatışmalarda öldürüldü.

DÜNYA 23.12.2023, 04:35
İsrail rezil oluyor
Kassam sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail ordusunun, eski tecrübelerden hiç ders çıkarmadığını söyledi ve, “Ancak bu ordu hâlâ tarihi ahmaklıklarını işlemeye devam ediyor” dedi.
Terörist İsrail ordusu içindeki seçkin piyade tugaylarından Golani'ye bağlı askerlerin, "saflarını yeniden düzenlemek ve canlanmak" için Gazze'den ayrıldığı kaydedildi. Walla internet sitesi ise, "70 günden uzun süre geçirdikten ve 44 askerini kaybettikten sonra Golani Tugayının birkaç günlüğüne ailelerini ziyaret etmek (!) için Gazze'den ayrıldığı" belirtildi. Haberde, teröristlerin ailelerinin yanına gitmeden önce bir yerde konaklayıp şarkılar eşliğinde kutlama yaptığı ifade edildi. Kanal 12 Televizyonu'nun haberinde de Gazze kentinin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi'nde, komutanları Yarbay Tomer Greenberg ile 8 teröristin öldürüldüğü 9 günlük zor bir çatışmanın ardından Golani Tugayı militanlarının Gazze'den çıktığı bilgisi yer aldı. Basında ayrıca, Gazze'nin kuzey ve güneyinde faaliyet gösteren paraşütçü tugayından taburların da Gazze'den çekildiği bilgisi yer aldı.
İsrail basınında 13 Aralık'ta yer alan haberlerde, HAMAS'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın, Şucaiyye Mahallesi'nde kurduğu pusuda çok sayıda teröristin öldüğü ve yaralandığı bilgisi geçilmişti. İsrail ordusu ise yaptığı açıklamada, kurulan pusuda Golani Tugayından 9 askerin öldüğünü, 4'ünün de ağır yaralandığını duyurmuştu.

Bu arada İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki çatışmalarda 2 üniformalı teröristinin daha öldürüldüğünü açıkladı. Açıklamaya göre, Tümgeneral Tal Shua ile er asker Shai Ayeli, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki çatışmalarda öldürüldü. İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığı 7 Ekim'den bu yana öldürülen terörist İsrail askeri sayısı, 139'u Gazze'deki çatışmalarda olmak üzere 471'e yükseldi.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 720 askeri aracı kısmi olarak ya da tamamen imha ettiklerini duyurdu. Ebu Ubeyde, Aksa Tufanı'nın 77'nci gününde, İsrail'e karşı koymaya ve ona büyük kayıplar verdirmeye devam ettiklerini söyledi.
Sahadaki direnişçilerin İsrail askerlerini ve askeri araçlarını hedef almaya devam ettiğini kaydeden Ebu Ubeyde, Gazze'de savaşın başladığı 7 Ekim'den bu yana personel aracı, tank, buldozer ve diğer askeri araçlardan 720'sini kısmi olarak ya da tamamen imha ettiklerini söyledi.
Ebu Ubeyde, son bir haftada direniş güçlerinin en az 12 kere de İsrail askerleriyle doğrudan çatışmaya girdiğini, keskin nişancıların da en az 15 başarılı saldırı gerçekleştirdiğini aktardı.

İsrail ordusunun, eski tecrübelerden hiç ders çıkarmadığını söyleyen Ebu Ubeyde şöyle devam etti:
"İsrail daha önce de direniş liderlerini ve direnişçileri öldürdü, ancak zafer onların kanlarıyla yeşerdi ve ruhları gücümüze güç kattı. İsrail karanlık tarihi boyunca katliamlar işledi ve halkımıza 'intikam' almaktan başka çare bırakmadı. Ancak bu ordu hâlâ tarihi ahmaklıklarını işlemeye devam ediyor. Bu ordu, işgalden kurtulmak isteyen özgür insanların iradesinin ne anlama geldiğini anlayamadı."
İsrail'in Gazze'deki direnişi yok etme hedefinin "başarısızlığa mahkûm" olduğunu vurgulayan Ebu Ubeyde, bunun artık tartışmasız bir gerçek olduğunu dile getirdi.
Gazze'deki İsrailli esirlerin kurtarılması mevzusuna da değinen Ebu Ubeyde, İsrail ordusunun başarısız rehine kurtarma girişimlerinin, bu meselenin tek çözümünün esir takası olduğunu kanıtladığını vurguladı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak 05:52
Güneş 07:12
Öğle 12:57
İkindi 16:03
Akşam 18:33
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı