İsrail, yalanları ortaya çıktıkça vahşileşiyor

Dijital Medya ve Dezenformasyon Uzmanı Doç. Dr. Marc Owen Jones, "İsrail'in dezenformasyon çabalarının, Gazze'deki faaliyetlerinin anlatımında kontrolü kaybettikçe daha da vahşileştiğini" belirtti.

DÜNYA 18.11.2023, 04:35
İsrail, yalanları ortaya çıktıkça vahşileşiyor
Katar'daki Hamad Bin Khalifa Üniversitesinden Doç. Dr. Jones, ABD merkezli "The Daily Beast" adlı internet sitesine, İsrail'in sosyal medyada yaydığı dezenformasyona ilişkin makale yazdı. Jones, makalesinde, sahte bir hemşire videosundan sahte bir rehine listesine kadar, İsrail'in dezenformasyon çabalarını ele aldı.
İsrail Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından 11 Kasım'da paylaşılan, üzerinde hemşire elbiseleriyle Gazze'deki Şifa Hastanesinde çalıştığını ve HAMAS’ın tıbbi malzeme çaldığını iddia eden bir kadının videosundaki çelişkilere dikkati çeken Jones, kadının "berbat" bir aksanla konuştuğunu ve videonun "lise tiyatrosu"nu andırdığını belirtti.
Dijital Medya ve Dezenformasyon Uzmanı Jones, söz konusu videoda "kuru temizlemeciden yeni çıkmış gibi görünen tertemiz beyaz laboratuvar önlüğü"nün yanı sıra, "1980'lerden kalma bir orgda hazırlanmış gibi gelen bomba sesleri"ni bir "figüranın yapmacık oyunu"na benzetti.
İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari'nin 13 Kasım'daki paylaştığı, Gazze'deki Rantisi Hastanesinin bodrumunda HAMAS tarafından esirlerin tutulduğunu iddia ettiği videoya da değinen Jones, Sözcü'nün duvardaki elle yazılmış Arapça çizelgeyi, "HAMAS’lıların gardiyan listesi" olarak anlatmasını, İsrail'deki "kurumlar arasında dezenformasyon yarışı" olduğunu gösterdiğini kaydetti.
Jones, İsrail'in bu gibi yalan adımlarına yönelik, "Gazze'de katledilen sivillerin sayısının artmasını haklı göstermeye çalışan ve giderek daha da çaresizleşen bir dizi girişim" nitelendirmesi yaparak, "İsrail'in dezenformasyon çabalarının, Gazze'deki faaliyetlerinin anlatımında kontrolü kaybettikçe daha da vahşileştiğini" vurguladı.
Doç. Dr. Jones, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sosyal medya üzerinden, Gazze'deki çatışmaların, "ışığın çocukları ile karanlığın çocukları" arasında yaşandığını yazdığı ve daha sonra sildiği açıklamasının, "İsrail'in Gazze'de çocukları öldürmesini haklı gösterme çabası" olduğunu ifade etti.
Jones, 7 Ekim'den bu yana devam eden saldırılarda 4 bin 500'den fazlası çocuk olmak üzere 11 binin üzerinde Filistinlinin vefat ettiğini hatırlatarak, "İsrail'in giderek çaresizleşen dezenformasyonunda, haklı çıkarılması imkânsız bir istatistiği meşrulaştırmaya çalışan rahatsız edici bir kampanyanın temellerini görebiliriz" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 04 Aralık 2023
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı