İsrail’de 3. İntifada korkusu

Gazze’de rezil olan Siyonistlere karşı Batı Şeria da patlayacak…

DÜNYA 19.01.2024, 04:35
3
İsrail’de 3. İntifada korkusu
Üç aydan fazla bir süredir Gazze’de soykırım katliamları yürütmesine rağmen hiçbir hedefine ulaşamayan ve her geçen gün katliamın şiddetini artıran İsrail, öbür taraftan da Batı Şeria’da yıllardır süren cinayet ve zulümlerini de iyice artırdı. İsrail’i, Filistinlilere yönelik yapılan baskılar neticesinde Batı Şeria’da her an yeniden bir intifadanın patlak vereceği korkusu sardı.
Gazze Şeridi’ne yönelik soykırım politikalarının neticesi olarak İsrailli çevreler, işgal altındaki Batı Şeria’da yaşanan gerilimin patlamaya dönüşeceği uyarısında bulunuyor. Bu patlamanın birçok nedeni olduğu, bunlardan birinin de İsrail’in Filistin yönetimine vergi fonlarını aktarmayı reddetmesi olduğu ifade ediliyor. Batı Şeria’daki işçilerin İsrail’deki iş yerlerine gitmelerinin engellenmesi, İsrail işgal güçlerinin bölgeye yönelik baskın, gözaltı ve suikastlarını artırması, yasa dışı Yahudi işgalcilerin saldırıları ve bölgedeki işgal projelerinin hızlandırılması da" Batı Şeria'daki patlamanın öne çıkan nedenleri arasında gösteriliyor.
İsrail Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nir Barkat başta olmak üzere İsrail'in ırkçı militan Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in yanı sıra koalisyonu oluşturan Likud Partisi’nden bakanların baskısıyla Netanyahu hükümeti Batı Şeria’daki Filistinli işçilerin dönüşü konusunda karar almaktan kaçınıyor.
Gazze Şeridi’ne saldırıların başladığı andan itibaren İsrail, ülkenin çeşitli bölgelerinde çalışan Batı Şeria’daki Filistinli işçilerin dönüşüne izin vermiyor.
Maliye Bakanı Smotrich'in de vergi fonlarının Filistin yönetimine aktarılmasına engel olması nedeniyle Filistin yönetimi, memurların maaşını yerel bankalardan borç almadan ödeyemez hale geldi.
İsrail güçleri, Gazze’ye saldırıların başlamasının ardından işgal altındaki Batı Şeria’daki baskınlarını ve gözaltılarını artırırken, Filistinli makamlar 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da 6 bin 25 Filistinlinin gözaltına alındığını belirtiyor. Ayrıca işgal İsrail güçlerinin Batı Şeria’daki belde ve kentlere yönelik baskınlarında katlettiği Filistinlilerin sayısında da ciddi bir artış yaşanıyor.
İşgal birimi inşası konusunda ise İsrailli sivil toplum kuruluşu Peace Now (Barış Şimdi) Hareketi, 7 Ekim'den beri Batı Şeria'da işgal birimi faaliyetlerinde daha önce görülmemiş bir "sıçrama" yaşandığını duyurdu. Haaretz gazetesinin 17 Ocak’taki başyazısında, "Netanyahu, aşırı sağın ilhak, Yahudi üstünlüğü ve savaş arzusuna dayanan hükümetini tehlikeye atmaktansa İsrail’i tehlikeye atmayı tercih ediyor" ifadeleri kullanıldı. Yazıda, hükümetin, " suç teşkil eden bir şekilde, İsrail ordusunun iç güvenlik teşkilatı Şin-Bet’in (Şabak) defalarca yaptığı uyarıları yok saymasından çıkarılacak tek sonucun bu olduğuna" dikkat çekildi.
Haaretz'deki başyazıda "Batı Şeria’da gerilimin tırmandırılması ve savaşta farklı bir cephenin açılması, önlenmesi gereken bir tehlikedir. Batı Şeria’nın 3. İntifada'ya sürüklemesine izin vermemeliyiz" uyarısı yapıldı. İsrail’de yayın yapan Kanal 12’nin 16 Ocak’ta adını açıklamadığı İsrailli güvenlik yetkililerine dayandırdığı haberinde de, "Batı Şeria’da patlamanın yaklaştığı" belirtildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak 05:51
Güneş 07:10
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:34
Yatsı 19:48
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı