İsrail'in amacı Gazze'yi boşaltmak

Gazze'ye giderek 40 gün boyunca İsrail'in saldırıları altında hayat kurtarmak için mücadele veren Filistin asıllı cerrah Gassan Ebu Sitte, terörist İsrail’in özellikle sağlık sistemini yok etmeyi hedeflediğini ve böylece Gazze’yi yaşanmaz bir yer haline getirmek olduğunu belirtti.

DÜNYA 19.01.2024, 04:35
4
İsrail'in amacı Gazze'yi boşaltmak
Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile 9 Ekim'de Gazze'ye giderek 40 gün boyunca İsrail'in saldırıları altında hayat kurtarmak amacıyla mücadele eden Filistin asıllı İngiliz cerrah Gassan Ebu Sitte, terörist İsrail’in özellikle hastaneleri hedef alarak Gazze'yi yaşanmaz bir yer haline getirmeyi amaçladığını belirtti.
Terörist İsrail'in saldırılarının başlamasının ardından 9 Ekim'de MSF ile Mısır üzerinden Gazze'ye giden ve 18 Kasım'a kadar Şifa Hastanesi ve El-Ehli Baptist Hastanesi'ndeki tıbbi imkânsızlıklara rağmen Gazze halkına hizmet vermek için büyük çaba sarf eden Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Ebu Sitte, Gazze'nin sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılmak istendiğini söyledi.
İsrailli politikacılar ve askeri liderlerin, Gazze'yi yaşanmaz hale getirmek istediklerini söyleme konusunda çok açık davrandığını anlatan Ebu Sitte, "Gazze'yi, nüfusundan arındırmak istiyorlar. Bir yeri yaşanmaz hale getirmenin en etkili yollarından biri, İsraillilerin yaptığı gibi Gazze Şeridi'nde sağlık sistemini tahrip etmektir" ifadelerini kullandı.
Ebu Sitte, Gazze'de görüştüğü ve birlikte çalıştığı kişilerin öldürüldüğü haberini almanın çok zor olduğuna dikkati çekerek, katliam sırasında 300 doktor ve hemşirenin İsrailli teröristler tarafından katledildiğini belirtti.

Öte yandan İsrail'in ırkçı ve militan Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Gazze'yi işgal çağrısını yineleyerek, "Gazzelilerin göçünün teşvik edilmesi" çağrısında bulundu. "Gazze işgal edilmeli" ifadesini kullanan Ben-Gvir, İsrail'in Gazze'de kalması gerektiğini ve "Gazzelilerin göçünün teşvik edilmesini" savundu. "Eğer savaşı kazanırsak bu, fiilen gerçekleşecektir" diyen Ben-Gvir, işgalci ülkesinin güvenliğini yeniden sağlamanın başka yolunun olmadığını iddia etti. İsrailli askerlerin Gazze'de "çok iyi iş çıkardıklarını" öne süren Ben-Gvir, İsrail hükümeti kabinesinin sahadaki askerleri gerektiği gibi desteklemediğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı