İsrail’in bebek yalanı!

İsrail Başbakanlık Ofisi, HAMAS'ın 7 Ekim'de başlattığı operasyonda güya öldürüldüğü iddia edilen bebeklerin ceset fotoğraflarını paylaştı. HAMAS, uluslararası gazetelerin bu iddialarından vazgeçmesinin İsrail anlatısının sahte ve yalan olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. ABD yönetimi ise İsrail’e bu konuda da destek vermeye devam ediyor.

DÜNYA 14.10.2023, 06:45
1
İsrail’in bebek yalanı!
İsrail Başbakanlık Ofisi, söz konusu fotoğrafları, X sosyal medya hesabı üzerinden İsrail'deki i24 televizyonu muhabirinin "bir askerden 40 bebeğin kafasının kesildiğini" duyduğunu aktarmasından 3 gün sonra paylaştı. Fotoğraflardan birinde vücudu kanlar içinde bir bebek, diğer ikisinde de ceset torbası içinde yanmış bir bebek görülüyor.
Bugüne kadar sadece tek bir asker "bebeklerin kafalarının kesildiğini" gördüğünü söyledi. 2023'ün başlarında "tüm Filistin köylerini yok etme" çağrısı yapan 71. Birlik'ten David Ben Zion, 10 Ekim'de i24'e verdiği röportajda "( Gazze'den gelen unsurların) çocukların ve kadınların kafalarını kestiklerini" iddia etti. Bu konudaki iddiaların geri kalanı, "askerlerden" alıntı yapılarak ortaya atılırken, bu "askerlerin" kaynağının David Ben Zion olup olmadığı bilinmiyor.
İddia ilk olarak İsrail'deki i24 televizyonu tarafından ortaya atıldığında AA muhabiri, İsrail ordusuyla temasa geçti, ancak ordu iddiaları doğrulayacak bilgiye sahip olmadığını belirtti.
Beyaz Saray ise, İsrail’in iddialarını teyit etmenin kendi işleri olmadığını belirterek, İsrail Başbakanı’ndan gelen fotoğraflardan şüphe etmek için hiçbir nedenleri bulunmadığını bildirdi.

HAMAS, uluslararası gazetelerin "İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın çocukları öldürdüğü" yönündeki iddialarından vazgeçmesinin İsrail anlatısının sahte ve yalan olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.
HAMAS Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, Kassam Tugayları'nın çocukları öldürmesi ve kadınlara saldırması hikâyesinin geri çekilmesiyle ilgili çıkan haberleri takip ettiklerini belirten Rişk, İsrail'in Kassam Tugayları’nın işlediğini ileri sürdüğü zulümlerle ilgili anlattıklarının sahte ve yalan olduğunu tüm dünyanın öğreneceğini ifade etti. Batı medyasına çarpıtılmış sahte bilgi ve materyalleri doğrulamaları çağrısında bulunan Rişk. söz konusu iddiaların hiçbirinin kanıtlanmadığını ve bu iddiaları destekleyecek somut delillerin de sunulmadığını vurguladı.

İsrail Arama Kurtarma Timi Komutanı Albay Golan Vach, düzenlenen çevrim içi basın toplantısında, basın mensuplarının "bebek iddialarına" yönelik sorularını yanıtsız bıraktı. İsrail Savunma Kuvvetleri’nce düzenlenen çevrim içi basın toplantısında, basın mensuplarının, İsrail Başbakanlığı’nın X sosyal medya platformunda paylaştığı "bebek iddiaları" ile ilgili konuşmalarına izin verilmedi.
Konuya ilişkin detayları öğrenmenin hakları olduğunu savunan ve sorularını yineleyen basın mensupları, basın toplantısının moderatörü tarafından sert bir dille uyarılarak, sessize alınmakla tehdit edildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı