İsrail’in bir sıfatı da “Nebbâş”

Binlerce masum Filistinliyi rehin alıp yıllarca esir tutan Siyonist rejim, organ mafyası gibi Filistinlilerin organlarını da çalıyor. Filistinlilerin şehit naaşlarından organ çaldığı ortaya çıkan İsrail’e bir de “nebbâş” (ölü, ceset, kefen hırsızı) sıfatı eklendi.

DÜNYA 31.12.2023, 02:30
1
İsrail’in bir sıfatı da “Nebbâş”
Terörist İsrail'in 7 Ekim'den bu yana yoğun saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde katledip alıkoyduğu naaşlardan organ hırsızlığı yaptığı haberleri Filistinlileri endişelendiriyor. İsrail, Gazze'deki kara saldırılarında katledip naaşlarını alıkoyduğu 80 Filistinlinin cenazesini 26 Aralık'ta Gazze Şeridi'nin güneydoğusundaki Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı'ndan Sağlık Bakanlığı görevlilerine teslim etmişti. Gazze'deki Ebu Yusuf en-Neccar Hastanesinin Müdürü Mervan el-Hams, "Şehitlerin naaşlarının bir konteyner içinde geldiğini, bir kısmının tam, bazılarının ise sadece uzuvları olduğunu, bazı cesetlerin ise çürüdüğünü" kaydetmişti.
Gazze'deki Hükümetin Medya Ofisinden 26 Aralık'ta yapılan yazılı açıklamada ise "Naaşlarda yapılan incelemeden sonra şehitlerin yüz hatlarının önemli ölçüde değiştiği ortaya çıktı. Bu, işgal güçlerinin, şehitlerin vücutlarından hayati organları çaldığının açık bir göstergesidir" ifadesine yer verilmişti.
HAMAS Siyasi Büro Üyesi Usame el-Hamdan ise 28 Aralık'ta Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta düzenlediği basın toplantısında, "İsrail güçlerinin, Gazze'nin çeşitli bölgelerinden 80 kişinin naaşını çaldığını, kabirleri açarak cesetleri çıkardığını ve organlarını çaldığını" söylemişti.

İsrail'in organ çaldığı iddialarının gündeme gelmesinden sonra endişeye kapılan Filistinlilerden biri de 7 Ekim'deki saldırılarda oğlunu şehit veren Resmiyye Kaddih oldu. O zamandan bu yana oğlunun naaşına ulaşamayan anne Kaddih, cenazenin hâlâ İsrail'in elinde olduğunu düşündüğünü aktardı.
Oğlunun organlarının İsrail tarafından çalınmış olmasından korktuğunu ifade eden Filistinli anne, şunları söyledi: "İsrail'in, şehitlerin organlarını çalmasına izin vermeyin, bunu durdurun. Ben oğlumu, organları tam olarak geri istiyorum. Ben bir anneyim ve oğlumun tek bir organının bile eksik olmasını istemiyorum. Onu bana olduğu gibi geri verin."İsrail'in, dünyanın gözü önünde Filistinlilerin naaşlarından organ çalma cesaretini kendinde bulduğuna dikkati çeken Kaddih, "Bu büyük bir suç. İsrail'in bu suçun hesabını vermesi ve cezalandırılması gerekir" diye konuştu.
Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra da yaptığı açıklamada, İsrail'in işlediği soykırım ile okullar, hastaneler ve sivillerin yaşadığı alanlara yönelik saldırıları ve toplu infazların onu, potansiyel organ hırsızı haline getirdiğini söyledi."İsrail, suç işleme potansiyeli ve davranışıyla, her defasında Filistinlilere ve şehitlerin naaşlarına yönelik ahlâksızlığını gösterdi" diyen Kudra, uluslararası kurumlardan, Filistinlileri ve şehitlerin naaşlarını organ hırsızlığına karşı korumasını istedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı