İsrail’in bölgesel planları HAMAS’ın elinde

Millî Gazete’ye çok önemli açıklamalarda bulunan Filistin araştırmacısı Fethi Abdülaziz, HAMAS’ın Aksa Tufanı Operasyonu üzerinde on yıldır çalıştığını dile getirdi.

GÜNDEM 10.11.2023, 04:35
2
İsrail’in bölgesel planları HAMAS’ın elinde
HAMAS’ın İsrail rejiminin içerisinde adamlarının olabileceğini de vurgulayan Abdülaziz, “ Filistin direnişinin elinde çok önemli bilgiler var. Bunlar İsrail’den ele geçirildi. İsrail için çalışan Filistinlilerin listesi ele geçirildi. İsrail’in bölge ülkelerine dair planları ele geçirildi” diye konuştu.

Filistin direnişinin işgalci İsrail rejimine yönelik gerçekleştirdiği Aksa Tufanı Operasyonu yoluna doludizgin devam ederken Millî Gazete konuya ilişkin önemli isimlerle temas kurmaya devam ediyor. Filistin üzerine ciddi araştırmaları bulunan ve alanında otorite kabul edilen bir isim olan Fethi Abdülaziz gazetemize çok önemli değerlendirmelerde bulundu. İçerisinde bulunulan savaşın galibinin kesinlikle HAMAS olduğunu ifade eden Abdülaziz, “Aksa Tufanı Savaşı devam ediyor. Ancak bu savaş nasıl biterse bitsin, İsrail ordusuna yönelik algılar çöktü. İsrail ordusunun yenilmez olmadığı ortaya çıktı. HAMAS birkaç saat içerisinde İsrail'i darmadağın etti. İsrail'in Gazze Özel Birliği vardı, 2 bin kişiydi bunlar. Bu birlik tamamen yok edildi. Ya öldürüldüler ya da esir edildiler. Bu tabloya bakınca savaşın galibi kesinlikle HAMAS'tır. Kassam Tugayları'nın istihbarat yeteneğinin de üst düzey olduğunu gördük. Kassam Tugayları bütün mazlumlara ümit verdi” dedi.

Filistin araştırmacısı Fethi Abdülaziz, HAMAS’ın Aksa Tufanı Operasyonu üzerinde on yıldır çalıştığını söyledi. Abdülaziz, konuya dair, “10 yıldır bu plan üzerinde çalışılıyordu. HAMAS'ın kurulma amacı Filistin'i tamamen işgalden kurtarmak… İsrail ise HAMAS'ı yok etmek istiyor. Zamanında Arap ülkeleri, HAMAS'a 'Sizi bu işgalden kurtaracağız'. Bunun için silah bırakmayı şart koydular. HAMAS bunun olmayacağını gördü. HAMAS yıllardır çalışıyor, planlı ve programlı bir şekilde muazzam bir gelişme gösterdi HAMAS” sözlerini sarf etti.

Savaşın genişleyeceği kanaatinde olduğunu da dile getiren Fethi Abdülaziz, bu ihtimalin de HAMAS’ın lehine olduğunu kaydetti. İsrail’in arkasındaki güçlerin savaşın genişlemesini istemediklerini belirten Abdülaziz, “Bu savaşın genişleyeceği kanaatindeyim. Bu durum da HAMAS'ın lehine. İsrail'in arkasındaki güçler ise bunu istemiyor. Batı'nın en büyük hedefi HAMAS'ın yok edilmesi. Savaş bölgeye sıçrarsa Lübnan, Suriye ve Ürdün'de cephe açılabilir” diye konuştu.

Millî Gazete’ye önemli açıklamalarda bulunan Fethi Abdülaziz, HAMAS’ın henüz tüm imkânlarını kullanmadığını da aktardı. Direnişin sürprizlerinin devam edeceğini aktaran Abdülaziz, “Gazze'deki en büyük imkânlardan biri de tüneller. Tünellerin büyüklüğü Gazze'den fazla. Daha tüneller tam aktif hale getirilmedi. İsrail katliam yapıyor. Ama bu Kassam'a sirayet etmiyor ve sırf intikam hırsıyla panik yapmıyor. Hesap edilmeyen anlarda İsrail'e saldırıyor HAMAS” dedi.

Filistin araştırmacısı Abdülaziz, HAMAS’ın İsrail’den ciddi bir bilgi arşivini ele geçirdiğini de aktardı. Abdülaziz, konuya ilişkin olarak, “İsrail bu savaşta çok şey yitirdi. İsrail balonu patladı. İsrail’den ciddi bir bilgi arşivi ele geçirildi. HAMAS bir bilgi aldı. Buna göre İsrail, HAMAS’a 15 gün içerisinde saldıracaktı. HAMAS bunu öğrenince ilk önce saldırdı. İsrail askerlerinin çoğu o gece uyku halindeydi. Dakikalar dahi hesap edildi bu operasyonda. Filistin direnişinin elinde çok önemli bilgiler var. Bunlar İsrail’den ele geçirildi. İsrail için çalışan Filistinlilerin listesi ele geçirildi. İsrail’in bölge ülkelerine dair planları ele geçirildi. Bu da planlı bir operasyondu. HAMAS’ın da İsrail içerisinde adamları var mı bilmiyorum ama yaşananlara bakınca bu ihtimalin olabileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı