İsrail'in göçe zorladığı Filistinliler olmayan "sığınağın" yolunu tuttu

Gazze Şeridi’nin orta kesimlerindeki Nuseyrat ve Bureyc mülteci kamplarının çevresindeki mahallelerde yaşayan binlerce Filistinli, İsrail ordusunun bölgeyi hedef alma ve boşaltma uyarısının ardından, güvenli olduğunu iddia edip "olmayan sığınaklara" yönlendirdiği, Deyr el-Belah kentinin yolunu tuttu.

DÜNYA 24.12.2023, 08:25
2
İsrail'in göçe zorladığı Filistinliler olmayan
Terörist İsrail ordusunun saldırıları nedeniyle göçe zorlanan Filistinliler, Deyr el-Belah kentinin batısı ile Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinin batısında yer alan el-Mevasi bölgesinin batısına yöneldi.
Gazze’nin sahil kıyısındaki er-Reşid Caddesi'nden, İsrail ordusunun “güvenli” olduğunu iddia ettiği batı bölgelerine ilerleyen yerinden edilmiş Filistinliler ve yüzlerce at arabasının geçtiği görüldü.
İç göçe zorlanan Filistinlilerin, beraberinde taşıyabildikleri eşyalarının yanı sıra çoğu boş arazi ve ikamete müsait olmayan bölgelerde çadır kurmak için tahta ve naylon taşıdığı dikkati çekti.
İsrail ordusu, sabah saatlerinde, söz konusu bölgelerde yaşayan Gazzelilerin, Deyr el-Belah’taki “olmayan sığınağa gitmelerini” istemişti. İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, "Bureyc Mülteci Kampı ve Gazze Vadisi'nin güneyindeki Bedir, Kuzey Sahili, En-Nuzhe, Ez-Zehra, El-Burak, Er-Ravda ve Es-Safa mahallelerinin sakinlerine sesleniyorum: Güvenliğiniz için derhal Deyr el-Belah'taki sığınağa hareket ediniz" ifadesini kullanmıştı.
İsrail ordusunun, söz konusu bölgelerde yaşayanların bazılarıyla telefonla iletişime geçtiği ve evlerini derhal boşaltıp Deyr el-Belah'a gitmelerini istediği, bunun da halk arasında paniğe yol açtığı bildirilmişti. Öte yandan, İsrail ordusunun bombardımanlarını sürdürdüğü Gazze’nin orta kesimlerinde yer alan Deyr el-Belah kentinde güvenli bir bölge veya sığınak bulunmuyor.
Ayrıca kentin nüfusu, Gazze ve kuzey bölgelerinden göçe zorlananların gelmesiyle ciddi şekilde arttı.
İsrail, daha önce de Gazze kenti ve kuzey bölgelerindeki halktan Gazze Şeridi’nin kuzey yarısı ile güneyini birbirinden ayıran kırsal alan Gazze Vadisi'nin güneyine Bureyc ve Nusayrat Mülteci kamplarının bulunduğu bölgelere gitmelerini istemişti. İsrail ordusu, daha önce, “güvenli olduğunu" iddia ettiği bu bölgelere yönelik saldırılarda çok sayıda Filistinliyi katletti. Aynı şekilde İsrail güçleri, "güvenli olduğunu" öne sürüp Gazze'nin güneyinde yer alan Han Yunus'u bu ay başında "savaş alanı" ilan etmişti. İsrail ordusu, Gazze'nin kuzeyi, merkezi ve Han Yunus'un yanı sıra Refah bölgesine de saldırılarını sürdürüyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı