İsrail'in soykırım davasında karar ne zaman çıkacak? Gün verildi!

Güney Afrika, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki soykırım savaşını durdurmak için acil önlemler alıp almayacağı konusunda bu Cuma günü karar vermesini beklediğini açıkladı.

DÜNYA 25.01.2024, 11:15
İsrail'in soykırım davasında karar ne zaman çıkacak? Gün verildi!
News24 haber sitesi, konuya yakın iki kaynağa dayandırdığı haberde, Çarşamba günü Güney Afrika hükümetinden bir heyetin karar beklentisiyle Lahey'e indiğini bildirdi. Ancak Güney Afrika adalet bakanlığı sözcüsü Chrispin Phiri, X'teki sosyal medya paylaşımında şunları söyledi: "Kararın ne zaman açıklanacağı konusunda mahkemeden resmi bir iletişimimiz yok."
Güney Afrika, İsrail'in Gazze'deki Filistinlilere yönelik yaklaşık üç ay süren saldırganlığının ardından Aralık ayı sonunda İsrail'e karşı dava açtı. Davada, İsrail'in eylemlerinin "soykırım niteliğinde olduğu, çünkü bunların Filistin ulusal, ırk ve etnik grubunun önemli bir kısmının yok edilmesini amaçladığı" belirtildi.
Başvuruda ayrıca, İsrail saldırılarının BM'nin Soykırım Sözleşmesini ihlal ettiği belirtildi ve mahkemeden "İsrail'e Gazze'deki Filistin halkını öldürmeyi ve ciddi zihinsel ve bedensel zarar vermeyi durdurmasını emretmesi" çağrısında bulunuldu.
Güney Afrika, İsrail'in Filistinlilere yönelik devam eden saldırısını açık sözlü eleştirenlerden oldu ve İsrail'in Gazze'deki eylemlerinden sorumlu tutulmasına yönelik bazı girişimlere öncülük etti. Kasım ayında ülke, İsrail'i halihazırda işgal altındaki Filistin topraklarını soruşturmakta olan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk etti.
Aynı ay, ülkenin milletvekilleri Pretoria'daki İsrail büyükelçiliğinin kapatılması ve saldırı duruncaya kadar tüm diplomatik ilişkilerin askıya alınması lehinde oy kullandı.
Rejimin kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik soykırım savaşı nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) İsrail'e karşı açılan davada daha fazla ülke Güney Afrika'ya katıldı.
Geçtiğimiz günlerde Belçikalı bir bakan, İsrail'in kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ndeki soykırım savaşını durdurmak amacıyla Güney Afrika'nın UAD'ye açtığı davaya ülkesinin destek sözü verdi. Belçika'nın kalkınma işbirliği bakanı Caroline Gennez, hafta sonu bir dizi sosyal medya paylaşımında bu çağrıyı yaptı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı