İsrailli esir: HAMAS’tan değil İsrail’den korktuk

İsrail ile HAMAS arasında varılan “esir takası mutabakatı” çerçevesinde bırakılan esirlerden biri, halen HAMAS’ın elinde tuttuğu İsraillilerin hayatından endişelendiklerini belirtti.

GÜNDEM 09.12.2023, 14:05
1
İsrailli esir: HAMAS’tan değil İsrail’den korktuk
Terörist İsrail ile HAMAS arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde bırakılan esirlerden biri, halen HAMAS’ın elinde tuttuğu İsraillilerin hayatından endişelendiklerini belirterek, "HAMAS’tan değil İsrail'in bizi öldürebileceğinden korktuk. Sonra da 'HAMAS sizi öldürdü' diyeceklerdi" dedi. Esirlerden bir diğeri de onlar için hiçbir şey yapılmadığını hissettiklerini belirterek, saklandıkları yerin bombalandığını, yaralıyken kaçmak zorunda olduklarını ve bir helikopterin onlara ateş ettiğini anlattı.
Serbest bırakılan İsrailli esirler, aileleriyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail savaş kabinesi üyeleriyle bir araya geldi. Siyonist yetkililerin baskısı altında esirlik süresince yaşadıklarından söz eden İsrailliler, fiziksel ve psikolojik şiddete uğradıklarını iddia etti. İsrail ile HAMAS arasındaki esir takası anlaşması kapsamında serbest kalan İsrailli esirler, İsrail hükümetini eleştirdi. Esirlerden biri, İsrail'in Gazze'yi bombalamasına ilişkin, "Dışarıda ne olduğuna dair hiçbir fikrimiz yok gibi hissettik. İstihbarat olduğunu iddia ediyorsunuz, ama gerçek şu ki biz bombalandık" ifadesini kullandı.
Serbest bırakılan esirlerden halen eşi HAMAS’ın elinde olan bir kadın, İsrail'in HAMAS tünellerini su altında bırakmayı düşünmesine dair, "Tünellere götürülmüştü ve siz tünelleri deniz suyuyla doldurmaktan bahsediyorsunuz. Esirler yerine politikayı önceliyorsunuz" diye konuştu.
Diğer bir esir de terörist İsrail'in Gazze'yi devamlı bombalamasından dolayı halen esir tutulan İsraillilerin hayatları hakkında endişelendiklerini vurgulayarak, "Televizyonda gördüğüm beni daha çok korkutuyor. (İsrail) Bombalamalarını görüyorum ve esirlerin nerede olduğuna dair hiçbir fikriniz yok. Patlayıcılarla çevrili bir evdeydim. Tünellerde uyuduk ve HAMAS’tan değil, İsrail'in bizi öldürebileceğinden korktuk. Sonra da 'HAMAS sizi öldürdü' diyeceklerdi" dedi.
Esirlerden bir diğeri de onlar için hiçbir şey yapılmadığını hissettiklerini belirterek, saklandıkları yerin bombalandığını, yaralıyken kaçmak zorunda olduklarını ve bir helikopterin onlara ateş ettiğini anlattı.
Bu arada HAMAS’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, terörist İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'nde kurtarma girişiminde bulunduğu bir İsrailli esir askerin çıkan çatışmada öldüğünü duyurdu. Kassam Tugayları, "Mücahitlerimiz bu sabah Siyonist güçlerin esir bir askere ulaşma girişimini boşa çıkardı. Siyonist güçler, esir bir düşman askerini kurtarmak için ilerlemeye çalışırken tespit edildi ve çatışmaya girildi. Siyonist güçlerden ölen ve yaralananlar oldu" ifadelerine yer verildi.
İsrail savaş uçaklarının söz konusu askerlerin geri çekilmeleri için bölgeye hava saldırısı düzenlediği aktarılan açıklamada, çatışmalarda Sa’ar Baruch isimli 25 yaşındaki İsrailli esir askerin de öldüğü kaydedildi. İsrail tarafından konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 29 Şubat 2024
İmsak 05:45
Güneş 07:04
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:39
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı