İstanbul, Ankara ve İzmir'e aday aranıyor

Cumhur İttifakı’nın iki büyük ortağının büyükşehirler ve illerde yaptığı iş birliği sonucunda aday isimleri üzerinde çalışmalar sürüyor…

SİYASET 02.01.2024, 04:35
1
İstanbul, Ankara ve İzmir'e aday aranıyor

Yerel seçimlerin yapılacağı 31 Mart tarihine 3 aylık bir süre kalırken gözler AK Parti’nin açıklayacağı büyükşehir adaylarına çevrildi. İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediyeleri için aday adaylarını inceleyen AK Parti, ittifak ortağı MHP, YRP, BBP ve HÜDA-PAR ile iş birliği görüşmelerini sürdürüyor. Seçim kampanyasındaki çalışmalarını hızlandıran AK Parti’de, ocak ayı içerisinde adayların açıklanması bekleniyor.
Mart ayında yapılması beklenen yerel seçimler için geri sayım başlarken AK Parti’de aday isimleri netleşmeye başlıyor. Büyükşehirlerde iş birliği için MHP, BBP, YRP, HÜDA-PAR ve DSP ile komisyonlar aracılığı ile görüşmelerini sürdürüyor.

Yerel seçimlere üç ay gibi bir süre kalırken gözler, siyasi partilerin açıklayacağı belediye başkan adaylarına çevrildi. Seçim kampanyaları, sloganlar üzerinden çalışmalar yürüten AK Parti’de ise başta 30 büyükşehir olmak üzere Türkiye geneli için aday çalışmalarını tamamlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın parti temayülleri ve teşkilatlardan gelen raporlara göre belirlenen aday isimlerini cebine koyduğu bilinirken seçim döneminde izlenecek strateji başta olmak üzere kampanya süreçlerine dair hazırlıkları hızlandırdı.

MHP ile varılan uzlaşı sonucunda Mersin ve Manisa dışında 28 büyükşehirde aday çıkaracak olan AK Parti’de İstanbul, Ankara ve İzmir üzerinde çalışmalar yoğunlaştı. Ankara’da adayın belirlenmesinde ‘Ankaralı’ kuralı dikkat çekerken İstanbul’da ise Tevfik Göksu, Murat Kurum, Mehmet Ergün Turan gibi isimlerin olduğu aday listesi iyice daraldı. Kampanyanın başlatılması için adayların tanıtılması beklenirken, ocak ayının ortalarına doğru gerçekleştirilecek lansman programıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adayları açıklayacağı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhur İttifakı’nı yerel seçimlerde korumak isteyen AK Parti, BBP, YRP, HÜDA-PAR ile komisyonlar aracılığı ile görüşmeler sürüyor. Büyükşehirlerde adaylarının desteklenmesini isteyen AK Parti, destek karşılığında verilmesi planlanan ilçeler ile ilgili partiler arası çalışmalar sürüyor. Bu süreçte çok fazla ilçe vermek istemeyen AK Parti’nin genel seçimlerde sağladığı iş birliğini devam ettirmekte zorlandığı belirtiliyor. BBP ve HÜDA-PAR konusunda sorun yaşanmadığı iddiası kulislerde konuşulurken YRP ile bazı anlaşmazlıkların olduğu ifade ediliyor. 2024 yılı bütçesine YRP’nin ‘hayır’ oyu vermesiyle iki parti arasında çatlakların oluştuğu belirtilirken, özellikle İstanbul özelinde iki parti arasında iş birliğinin yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı