İstanbul Valiliğinden Suriye uyruklu yabancılara süre hatırlatması: Yaptırım uygulanacak

İstanbul Valiliği, il genelinde ikamet eden geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancıların kayıtlı oldukları illere 24 Eylül'e kadar dönmeleri konusunda son uyarıda bulundu.

GÜNDEM 20.09.2023, 23:30
1
İstanbul Valiliğinden Suriye uyruklu yabancılara süre hatırlatması: Yaptırım uygulanacak
İstanbul Valiliği, geçici koruma statüsünde bulunan Suriye uyruklu yabancılara, kayıtlı oldukları ile dönmeleri için 24 Eylül 2023 tarihine kadar süre tanındığını ve bu sürenin uzatılmayacağını duyurdu.
Valilik’ten yapılan açıklama şöyle:
Valiliğimiz tarafından, 28 Temmuz 2023 tarihinde yapılan duyuruda;
İstanbul ili dışında kayıtlı olmasına rağmen hâlihazırda İstanbul ilinde bulunan geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancıların kayıtlı oldukları illere 24 Eylül 2023 tarihine kadar dönmeleri gerektiği belirtilmişti.
Söz konusu Suriye uyruklu yabancıların 24 Eylül 2023 tarihine kadar İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğüne, kayıtlı oldukları illere dönmek üzere başvurması halinde kendilerine yol izin belgesi verileceği de belirtilmişti. Bu süre uzatılmayacaktır.
24 Eylül 2023 tarihi itibariyle Valiliğimiz tarafından yapılacak olan denetimlerde; İstanbul ilinde yasal kalış hakkı olmadığı halde kendilerine tanınan süre sonunda, ilimizden ayrılmadığı tespit edilen Geçici Koruma Kapsamındaki Suriye uyruklu yabancılar;
Geçici Barınma Merkezlerine alınarak, kayıtlı oldukları illerde kalmaları amacıyla, 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve Geçici Koruma Yönetmeliği kapsamında idari yükümlülükler getirilerek, öngörülen yaptırımlar uygulanacaktır.
6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle depremden etkilenen illerden gelen ve kendilerine daha önce yol izin belgesi verilen geçici koruma kapsamındaki Suriye uyruklu yabancıların ikinci bir duyuruya kadar İstanbul’da kalışlarına izin verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı