İstanbul’da susuzluk tehlikesi? "Ciddi kriz kapıda”

İstanbul'da su sıkıntısı yaşanma ihtimali giderek artıyor. Barajlardaki su seviyesi yüzde 21'in altına düştü. Uzmanlar, yağışların azalmasıyla birlikte su krizinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

AİLE 15.10.2023, 13:15
İstanbul’da susuzluk tehlikesi?
Su kaynaklarının giderek tükenmesi konusunda uzmanlar alarm veriyor. 2024 yılında ciddi bir susuzluk tehlikesi olabilir.
Uzmanlar ekim ayının son haftalarından aralık ayının bitimine kadar yağışların yetersiz kalabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.
Hava durumuna göre ekim ayının son haftalarında normal yağış miktarının yarısı, kasım ayında normalin yüzde 80’i, aralıkta ise normalin yarısı kadar yağış bekleniyor. 2024 yılının ilk dört ayı da kurak geçebilir.
DSÖ eski yöneticisi Dursun Yıldız, “İstanbul'da barajların su seviyesi yüzde 21'e düşmüş durumda. Bu durumda İstanbul'un Avrupa Yakası su güvenliği riske girebilir, kuraklık etkisi 2024 yılına sarkabilir. İstanbul'da aşırı su kullanımı hızla kontrol altına alınmalı, Melen Barajı inşa edilmeli ve içme suyu kapasitesi de artırılmalı” dedi.
CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen de “Şu anda var olan su İstanbul'un suyu değil, Melen’den, Istırancalar’dan gelen su. İstanbul barajlarının dolma ihtimali yok denecek kadar azaldı. Mart ayına kadar da bu olasılık ortadan kalktı.  Susuz kalmadan önlem alalım ve su kesintileri de artık yapılmalıdır, ciddi kriz var kapıda” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 04 Aralık 2023
İmsak 06:03
Güneş 07:28
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı