İstanbul’da yarın toplu taşıma ücretsiz olacak: Hangi saatler arasında?

Yarın okullar açılıyor. İstanbul’da tüm hazırlıklar tamamlanırken toplu taşımanın belli saatler arasında ücretsiz olacağı bilgisi geldi.

AİLE 10.09.2023, 14:25
2
İstanbul’da yarın toplu taşıma ücretsiz olacak: Hangi saatler arasında?
11 Eylül Pazartesi günü İstanbul’da 4 bin 205 okulda eğitime başlanacak. 2 milyon 496 bin 598 öğrenci ve 126 bin 654 öğretmen derslere katıalcak.

Okulların açılmasıyla birlikte trafik yoğunluğu da artacak. Bu nedenle 16.000 okul servisi yaklaşık 300.000 öğrenci için yollara çıkacak.

İstanbul’da okulların açıldığı gün sabah 06.00 ile öğlen 14.00 arasında toplu taşıma araçları (bilet entegrasyonuna dahil olanlar) ücretsiz hizmet verecek. İSPARK da okul servislerine ilk gün ücretsiz park imkanı sağlayacak.

İETT, okulların açılmasıyla birlikte her gün bin 636 ek sefer yaparak 130 binden fazla yolcuyu toplu taşıma sistemine yönlendirecek. Böylece 109 bin aracın trafiğe çıkmaması planlanıyor.

Metro İstanbul da 375 ilave sefer yapacak. Bu seferlerle 415 bin yolcunun toplu taşımayı tercih etmesi bekleniyor. Bu sayede 380 bin aracın trafiği rahatlatması hedefleniyor.

Okulların açılmasıyla birlikte ilk iki gün okul servisleri, arabalı vapurlara öncelikli olarak binebilecek. İDO’nun Sirkeci-Harem hattında yaya yolcular ücretsiz geçebilecek. Şehir Hatları da ek vapur seferleri koyacak.

İBB ve ilgili eğitim kurumları, AKOM (Afet Koordinasyon Merkezi) ve UYM’de (Ulaşım Yönetim Merkezi) 11 Eylül pazartesi sabah saat 06:00’da toplanarak 3 gün boyunca nöbet tutacak. Kent içi kameralarla İstanbul trafiği izlenecek, sorunlu noktalar ilgili birimlere bildirilip hemen müdahale edilecek.

Trafik Müdürlüğü’ne bağlı Mobil EDS araçları ile Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü denetim ekipleri, sivil trafik ve zabıta ekipleri koordineli olarak denetimlerde bulunacak.

245 zabıta personelinden oluşan 101 ekip, aktif olarak okullarda görev alacak, trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda 10 adet çekici araç hazır bekleyecek. Sabah-akşam zabıta ve polis memurları tarafından trafik kontrolü yapılması ve yönlendirilmesi sağlanacak.

Şantiyelerde okulların açıldığı hafta çalışma yapılmayacak, devam eden çalışmalar okul açılış öncesinde bitirilecek. Zorunlu olan çalışmalar ise gece vardiyasında devam edecek.
İSKİ, İGDAŞ, AYEDAŞ, TÜRK TELEKOM, BEDAŞ gibi kurumlara da okul öncesi devam eden çalışmaların bitirilmesi talimatı verildi.
Acil durumlar için 7/24 nöbetçi ekip bulunacak. Yol denetim ekipleri de cadde ve sokaklarda denetimler yapacak. Hasar görmüş altyapılara da anında müdahale edilecek.

2023-2024 Eğitim Öğretim Dönemi’nde Trafik Eğitim Parklarında öğrencilere bilgilendirme faaliyetleri yapılacak.
Trafik Şube Müdürlüğü çocukların trafik farkındalığını arttırmak için okul çevrelerindeki trafik ışıklarında artık çocuk sesi kullanılacak.
Sürdürülebilir Kentsel Hareket Planı çerçevesinde yaya trafiğini ön plana koyan İBB yaya butonlarında yeni seslendirmeleri çocuklara özel hazırladı.

Ayrıca Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından ‘Sürdürülebilir Kentsel Hareket Planı’ çerçevesinde 30 okulda 217 adet bisiklet park demiri uygulaması yapıldı.

Öte yandan, sinyal direklerine bir hafta süreli Trafik Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Ben Duyarlı Sürücüyüm” levhasının asılmasına başlandı.
İnternet, Mobil Platformlar, Değişken Mesaj Sistemleri’nde gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeleri yapılacak. Trafik akışına olumsuz etki etmemesi için, saha ekiplerinin uygun saatte saha çalışmalarına başlaması sağlanacak.
Trafik Şube Müdürlüğü 2023 yılı başlangıcından itibaren okullar açılıncaya kadar gerekli görülen yerlerde sinyalizasyon bakım, onarım, yıkama ve programlama işlemleri tamamlanacak. 1652 yerde Periyodik bakım, 4 bin 323 yerde ise onarım çalışması yapıldı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı