İstanbullular susuz mu kalacak? Korkutan "Kanal İstanbul" tehdidi

İstanbul'da yaşanabilecek olası kuralık riskine dair İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seval Sözen'den önemli bir uyarı geldi.

GÜNDEM 22.09.2023, 10:10
4
İstanbullular susuz mu kalacak? Korkutan
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ( İBB) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seval Sözen, "Kanal’ın yapımı bir su kaynağının devre dışı kalmasına ve bir su toplama havzasının küçülmesine neden olacak" ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Seval Sözen, İstanbul'un su kaynaklarının geleceğini tehdit eden bir gelişme olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul projesi hakkında endişelerini dile getirdi. Kanal İstanbul'un yapımının, mevcut su kaynaklarının işlevsiz hale gelmesine ve bir su toplama havzasının küçülmesine yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu.
BirGün'den Deniz Güngör'ün haberine göre, Sözen, "Kanal güzergâhı itibarı ile bir taraftan Sazlıdere Barajı’nı devre dışı bırakacak, diğer taraftan da Terkos Barajı havzasının 13 kilometrekare küçülmesine neden olacaktır" diye konuştu
Sözen, "Kanal İstanbul Projesi’nin ne gibi bir etkisi olacak" sorusuna şöyle cevap verdi:
Kanal güzergâhı itibarı ile bir taraftan Sazlıdere Barajı’nı devre dışı bırakacak, diğer taraftan da Terkos Barajı havzasının 13 kilometrekare küçülmesine neden olacaktır. İstanbul’a ilave su kaynağı arandığı dönemde, su biriktirme hacimlerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılırken, yılda 88,7 milyon metreküp su biriktirme kapasitesi ile potansiyel olarak İstanbul nüfusunun yüzde 8,5’una karşılık gelen, 1 milyon 350 bin üzerindeki insan nüfusunun su ihtiyacını karşılayan bu baraj ortadan kalkacaktır. Dolayısı ile Kanal’ın yapımı bir su kaynağının devre dışı kalmasına ve bir su toplama havzasının küçülmesine neden olacak.
Kanal civarında oluşacak ve yayılacak yerleşimin rahatlıkla 1,5 – 2,0 milyon dolayında bir nüfus çekebileceği aşikâr. Bu nüfus enerji kullanacaktır; günde yaklaşık bin 1500-2 bin ton arası katı atık üretecektir; İstanbul’daki araç trafiğini daha da karmaşık hale sokacak, hava kirliliğine yol açacak, karbondioksit emisyonunu artıracaktır. Hepsinden önemlisi, 1,5 milyonluk Kanal yerleşkesi nüfusunun günde 270 bin metreküp, yılda ise 100 milyon metreküp su ihtiyacı olacak ve İstanbul’un kısıtlı su kaynaklarına ilave bir yük getirecektir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı