İstavrit tehlike altında: Stokları korumak için acil önlem gerekiyor!

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, son günlerde yakalanan istavritlerin büyük çoğunluğunun yasal boyun altında olduğunu ve bu durumun istavrit stoklarının geleceği için büyük bir tehdit oluşturduğunu açıkladı.

EKONOMİ 19.03.2024, 13:05
İstavrit tehlike altında: Stokları korumak için acil önlem gerekiyor!
Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, son günlerde yakalanan istavritlerin büyük bölümünün yasal boyun altında olduğunu ve bu durumun istavrit stoklarını tehlikeye attığını vurguladı. Özkaya, stoklara daha fazla zarar verilmemesi için istavrit avcılığının durdurulması gerektiğini savundu.
Özkaya, Türkiye'nin balık üretiminde "avcılık" ve "yetiştiricilik" olmak üzere iki yöntem kullandığını ve her iki alanda da Avrupa'da öne çıkan bir ülke olduğunu belirtti. Özellikle yetiştiricilikte Avrupa'da ilk sıralarda yer aldıklarını ve levrek ve çipura yetiştiriciliğinde ise dünya lideri olduklarını ifade etti.

Ancak Özkaya, artan yetiştiricilik faaliyetlerine rağmen avcılıkta yakalanan balık miktarında düşüş olduğunu kaydetti. İklim değişikliği, aşırı avcılık ve tebliğe uygun avcılık yapılmaması gibi nedenlerden dolayı denizlerde balık stoklarının azaldığını ve 2015'te 432 bin ton olan avlanan balık miktarının 2023'te 330 bin tona düştüğünü açıkladı.

Balıkçılıkta belirlenen kurallara uymanın stokların artması için kritik önem taşıdığını vurgulayan Özkaya, son günlerde yakalanan istavritlerin çoğunun yasal boyun altında olduğunu ve bunun gelecekte istavrit popülasyonunu tehdit ettiğini söyledi. Geç büyüyen bir tür olması nedeniyle istavrit stoklarının toparlanması zaman aldığından, stoklara daha fazla zarar vermemek için istavrit avcılığının durdurulması gerektiğini savundu.

Denizleri korumak ve balık varlığının devamlılığını sağlamak için balıkçıların da bilinçli davranması gerektiğini vurgulayan Özkaya, balıkçıların avladıkları balıkların boylarına daha fazla dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Denizlerde av sezonunun kısa süre sonra biteceğini hatırlatan Özkaya, vatandaşların da yasal kriterlere uymayan balıkları satın almamaları gerektiğini ve bu şekilde balık stoklarının korunmasına katkıda bulunabileceklerini ifade etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı