İşte AKP'nin seçim ekonomisi için kaynak arayışı...

Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz, AKP'nin seçim ekonomisi için kaynak arayışını yazdı.

EKONOMİ 11.01.2022, 16:55
4
İşte AKP'nin seçim ekonomisi için kaynak arayışı...
AKP, seçimler yaklaştıkça harcamak için kaynak arayışını sürdürürken, ekonomistler iktidarın koltuğu kaybetmemek için uyguladığı genişletici ekonomi politikalarının yaratacağı sorunlara dikkat çekmeye devam ediyor.
Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz, bu politikalar nedeniyle oluşacak maliyetlerin göz ardığı edildiğine dikkat çekiyor.
"Seçim ekonomisi sürecinde ekonomiyi canlandıracak, tüketimi hareketlendirecek adımlar atıldığı için enflasyon da tırmanmayı sürdürüyor. Tüketici fiyatlarında %36,08, üretici fiyatlarında %79,89 seviyelerine ulaşan fiyat artışları artık kanıksanmaya başlandı" hatırlatmasında bulunan Oğuz, yazısını şu satırlarla sürdürdü:

"Öyle ki TÜİK’in manşet enflasyonunun %50 olması dahi kimseyi şaşırtamayacak. Böyle bir dönemde altın ve altına dayalı enstrümanlar üzerinden çalışılma yoğunluk kazanıyor. Enflasyonla ancak altın baş edebilir düşüncesi ağırlık kazanırken, “yeniden seçilelim de gerisi Allah kerim” anlayışı dillendiriliyor.
Seçim ekonomilerinin dezavantajları nedir?
Arkasında ağır bunalım dönemlerini bırakır. Enflasyon ve işsizliğin yarattığı olumsuz seyir yeni gündemi belirler. Seçimi kazanan kucağında açık bütçe, yüksek enflasyon, dev işsizlik ve acilen yapılması gereken iğneden ipliğe zam listesi buluverir.
Seçim sürecinde hangi enstrümanlar öne çıkar?
Bu süreç paranın bollaştığı dönemdir. Bu nedenle hemen tüm varlıklarda bir yükseliş eğilimi görülebilir. Para musluklarının sonuna dek açıldığı bu süreçte yalancı bahar havası hakim olur. Herkes ve her kesim, “kazanıyorum” yanılgısına düşer. Sonra seçim biter ve gerçekler ile yüzleşiriz.
Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları ve Bakan Nebati’nin söylemleri bize yeni bir Kredi Garanti Fonu üzerinde çalışıldığını gösteriyor. Fakat bankaların kaynak sorunu, KGF ile gelecek olan rahatlığın, seçim ekonomisi düzeyinde piyasaları canlandırma etkisinin olamayacağı endişesi taşıyor.
Nitekim “düşük faiz yüksek kur” yaklaşımı ilan edildiğinde şu soruyu sormuştuk; “böylesi düşük faizle ve negatif reel faizin %22’leri aştığı ortamda bankalar, kredilendirmek için kaynağı nereden bulacak?”
Bu sebeple eldeki altını eritip bir tür KGF’ye büründürerek dağıtılması adımı denenecek. Salgın yılında ihdas edilen KGF ile 1 trilyon liralık kredi dağıtılmış ve çoğu da dövize, altına akmıştı. Şimdi ise seçim ekonomisine kaynak arayışında, 700 ton civarındaki TCMB altınlarını eritmek olabileceği önerileri yapılıyor."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı