İster banyo suyunuza ekleyin ister çayını demleyin! Anksiyete bu bitki ile tarih oluyor

Çok çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişebilen anksiyete, stres ve uykusuzluk durumlarına işin uzmanlarından doğal bir tavsiye geldi. İşte o tavsiyeye dair ayrıntılar…

AİLE 18.03.2024, 10:10
İster banyo suyunuza ekleyin ister çayını demleyin! Anksiyete bu bitki ile tarih oluyor
Tıp biliminin gelişmesi ile birlikte ilaç sektörü de aynı doğrultuda gelişim gösterdi. Çok çeşitli hastalıklara karşı işin uzmanları tarafından bazı tedaviler geliştirilirken bu süreçte tarih boyunca olduğu gibi doğal içerikler de kişiler tarafından destekleyici ürünler olarak yakın takip altına alındı. Bu kapsamda özellikle uykusuzluk, stres ve anksiyete gibi durumlara karşı doğal içeriklerden destek almak, ilaçlara bağımlı kalmak istemeyenler bitkilere yöneldi.

Alternatif tıbbın vazgeçilmezlerinden olan bitkiler günümüzde uzmanların da tavsiyeleri ile sık sık gündeme gelmeye başladı. Son olarak kedi otunun faydalarından bahseden uzmanlar, birçok kişi tarafından bilinmeyen bu bitkinin özelliklerini ve nasıl kullanılması gerektiğini paylaştı. İşte kedi otuna dair tüm merak edilenler…

Beyin mekanizması olan benzodiazepine benzetilen kedi otu özellikle Avrupa ülkelerinde anksiyete ve uykusuzluk gibi şikayetlerin tedavilerinde sıklık ile kullanılıyor. İsviçre, Belçika ve İtalya’da da reçetesiz olarak satılan bu bitkinin bu tür şikayetlere iyi geldiği biliniyor.
Kedi otu ile ilgili yapılan araştırmalar neticesinde bu bitkinin öne çıkan faydaları şu şekilde kayda geçti:

Kedi otunun birçok kullanım türü bulunmaktadır. Günün yorgunluğunu atmak ve stres durumunu kontrol altına almak isteyenler bu bitkiyi banyo sularına ilave edebilirler. Ayrıca piyasada kedi otunun damıtılması ile elde edilen kedi otu esansı da bulunmaktadır. Bu yağ da banyo suyuna ilave edilebilir.

Kedi otunu çay olarak tüketmek de mümkündür. Bunun için 1 çay kaşığı kedi otunun kaynamış suya eklenmesi ve 10 dakika kadar demlenmesi yeterlidir.

Her doğal içerikte olduğu gibi kedi otunda da aşırı tüketimden kaçınılması gerekmektedir. Aşırı kedi otu tüketimi baş ağrısına, huzursuzluğa ve bulanık görmeye sebebiyet verebilir. Yanı sıra yoğun olarak kedi otunun tüketildiği dönemlerin ardından en az 1 ay bu bitkiyi kullanmamak gerekir. Bu, bitkinin uyarıcı etkisi olduğunu belirten uzmanlar tarafından yapılmış olan bir uyarıdır.
Kedi otunun kolesterol, antidepresan ve mantar ilaçları ile birlikte tüketilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, son olarak 2 yaşın altında olan çocuklar için de bu bitkinin kullanımını kesinlikle tavsiye etmemektelerdir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı