İster çiğneyin ister çaya katın! Kemiklerinizi tek tek onaracak... Zencefilin eşsiz faydaları

Eski dönemlerden bu yana şifa dağıtan bitkilerin başında gelen zencefil, uzmanlar tarafından da sık sık gündeme getirilmektedir. Peki, zencefillin faydaları nelerdir? İşte zencefile dair merak edilenler…

AİLE 22.03.2024, 09:50
İster çiğneyin ister çaya katın! Kemiklerinizi tek tek onaracak... Zencefilin eşsiz faydaları
Bağışıklık sistemini doğal yollar ile güçlendirmek ve dolayısı ile de hastalıklara yakalanma olasılılarını düşürmek isteyen birçok kişinin zencefilden destek aldığı bilinir. Tarihin çok eski çağlarında kullanılmaya başlanan ve günümüzde de özellikle soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı savaştığı bilinen zencefil, uzmanlar tarafından da sık sık gündeme getirilir.
Antiinflamatuar etkileri bulunan zencefil, boyu yaklaşık olarak 1 metreyi bulan ve yaygın olarak da baharat ve doğal bir ilaç olarak kullanılan çok yıllık otsu bir bitkidir. Solunum sisteminden kas ve kemik gelişimine kadar birçok alanda vücudu olumlu yönde desteklediği bilinen zencefil, şifalı bitkiler arasında gösterilir.

Batı kültüründe daha çok tatlılarda kullanılan ayrıca bira ve şarap gibi alkollerin içeriklerinde de yer alan zencefil, Asya kültüründe ise doğrudan kesilerek veyahut da toz haline getirilerek yemeklerde kullanılır. Bu bitkinin Çin, Hindistan ve Orta Doğu’da hastalıkların tedavilerinden de aktif olarak kullanıldığı bilinmektedir. Öyle ki Çin’de yapılan araştırmalar neticesinde zencefilin 2 bin yılı aşkın süredir kireçlenme ve ishal şikayetlerine karşı savaştığı bilgisine ulaşılmıştır.
Zencefil ile ilgili bir diğer ilginç bilgiye göre İngiltere Kraliçesi Elizabeth I, bu bitkinin hayranıdır. 16’ncı yüzyılda zencefilli kurabiye adamı icat eden kraliçenin bu keşfi yüksek rütbeli yabancı misafirleri temsil etmek için kullanılmıştır.


Zencefilin kemik sağlığını korudu, ayrıca kas gelişiminde de etkili olduğu bilinmektedir. Özellikle kadınlar tarafından mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gerektiği belirtilen zencefil, vücudu pek çok bakımdan desteklemektedir.
Zencefil üzerine yapılan araştırmalar neticesinde bu bitkinin öne çıkan faydaları şu şekilde sıralanmıştır:

 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı