İstikrarsızlık Bakanlığı!

Çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitim sistemi, yap-bozdan hallice oldu… Milli eğitim, 19 yılda 8. bakanı gördü…

EĞİTİM 07.08.2021, 04:35
27
İstikrarsızlık Bakanlığı!
AKP hükümetlerinin en çok değişen koltuğu olan Milli Eğitim Bakanlığı’nda yine bir değişim yaşandı. Prof. Dr. Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı görevinden “affını istedi” ve bu talebi “kabul gördü”. Selçuk’un yerine Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer atandı. Özer, 19 yıllık AKP iktidarı döneminde Milli Eğitim Bakanlığı’na atanan sekizinci isim olarak dikkat çekerken, “istikrarsızlık” eğitimin özeti oldu.
10 Temmuz 2018 tarihinden beri bakanlık görevinde bulunan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, popüler tabirle “görevden af talebinde” bulundu. “Talebi” kabul edilen Selçuk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Millî Eğitim Bakanlığı görevim bugün itibarıyla nihayetlenmiştir. Bana ülkemin çocukları için çalışma imkânı sağlayan Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Milletimize, eğitim ailemize, birlikte görev yaptığım bakan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Görev yaptığım süre boyunca birlikte çok kıymetli çalışmalara imza attığımız değerli çalışma arkadaşım Bakanımız Sayın Mahmut Özer Bey’e ve göreve yeni başlayan bakan yardımcılarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Ziya Selçuk’un istifasıyla boşalan Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna Prof. Dr. Mahmut Özer atandı. Selçuk’un bakanlığı döneminde Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Özer’in atanmasına dair karar Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Böylelikle Prof. Dr. Mahmut Özer, AKP iktidarı döneminde Milli Eğitim Bakanlığı’na atanan sekizinci isim oldu. Öte yandan, Prof. Dr. Mahmut Özer, yeni görevinin ardından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güven ve tensipleri nedeniyle şükranlarımı sunarım” dedi.
Prof. Dr. Mahmut Özer’in Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilmesiyle birlikte eğitim alanındaki istikrarsızlık ve bu durumun yol açtığı sistem değişiklikleri konusu tekrar gündeme geldi. AKP hükümetlerinin en çok görev değişikliklerine başvurduğu bakanlığın Milli Eğitim Bakanlığı olduğu bilinirken, yeni dönemde atılacak adımlar merak konusu olarak duruyor. İstikrarsızlık başta olmak üzere eğitim alanındaki birçok durum can sıkarken eğitimciler Milli Gazete’ye önemli değerlendirmelerde bulundu. Gazetemize konuşan eğitimciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nda sürekli bir görev değişimi yaşandığını vurgulayarak asıl değişmesi gerekenin zihniyet olduğunu dile getirdi.
Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü, Milli Eğitim Bakanlığı’nda yaşanan görev değişiminin ardından gazetemize konuştu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın adeta bir “yaz-boz tahtası”na döndüğünü ve söz konusu bakanlıkta istikrar olmadığını kaydeden Sürücü, “Eğitim geleceği ilgilendiren en önemli mesele. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendine ait ayakları yere basan bir sistemi yok. Milli Eğitim Bakanlığı gelen bakanlara göre sürekli değişen bir sisteme sahip” ifadelerini kullandı. Hamdi Sürücü, Milli Eğitim Bakanlığı’nda son yirmi yıldır yapılan çalışmaların eğitimin içeriğinden ziyade şekline yönelik olduğunu söyleyerek, eğitimin içeriğinin değiştirilmesi noktasında çok şey yapılmadığını aktardı. Sürücü, konuya ilişkin olarak, “Eğitimin içeriğine dair adımlar atılmalı. ‘İnsan nasıl yetiştireceğiz?’ sorusuna cevap aranmalı. Koltukta kimin oturduğunun bir önemi yok. Milli Eğitim Bakanlığı yaz-boz tahtası olmaktan kurtulsun. Bakanlığın bir sistemi olsun” diye konuştu.
Eğitimci İsmail Hakkı Akkiraz, Türkiye’de bir zihniyet değişimi gerçekleştirilmeksizin eğitim başta olmak üzere hiçbir meselenin çözülemeyeceğini söyleyerek, “Türkiye’de eğitim materyalist bir muhtevaya sahiptir. Eğitim alanındaki yöneticiler başarılı olmak istiyorlarsa zihniyet değişimine önem vermeliler. Müslüman bir şahsiyetin inşasını baz almalıyız. Şuurlu bir nesil yetiştirmeliyiz” dedi. AKP iktidarı sürecinde en fazla bakan değişiminin Milli Eğitim Bakanlığı’nda olduğunu kaydeden Akkiraz, “Şekil konusunda adımlar atıyorlar ama muhteva konusunda herhangi bir adım atılmıyor. Türkiye, Müslüman bir ülkedir. Yeni bakandan eğitimde inanç değerleri doğrultusunda adımlar atılmasını istiyoruz” diye konuştu.
Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, bakan değişimi ile eğitimdeki sorunların çözülmediğini ve bu durumun tecrübe edilmiş bir gerçeklik olduğunu kaydetti. Öğretici, “Geçmişte her bakan değişimi ile birlikte sistem ve anlayış değişmiş, her değişim sonrası sorunlar büyüyerek devam etmiştir. Sayın Ziya Selçuk, göreve geldiğinde ani bir değişiklik yapmayacaklarını, 2023 Eğitim Vizyonu ile pilot uygulamalardan sonra öngörülebilir değişiklikler yapacaklarını ifade etmişti. Ancak salgın sürecinin de etkisiyle yapılması düşünülen çalışmaların çoğunluğu yapılamamış, 2023 Eğitim Vizyonu takviminde şu ana kadar yapılması gereken bazı icraatlar hayata geçirilememiştir. Eğitimin temel sorunlarından olan öğretmen açığı ve ücretli öğretmenlik, okullar arasındaki fırsat ve imkân eşitsizliği, Öğretmenlik Meslek Kanunu gibi temel konular hâlâ çözüm beklemektedir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı