İsveç’in başkenti, bayrağının anlamı, nüfusu, ana dili, para birimi

İsveç ya da İsveç Krallığı, Kuzey Avrupa’da bulunur ve İskandinav ülkelerinden birisidir. Birçok kişinin merak ettiği İsveç hakkındaki bilgileri, bu yazımızda sizler için bir araya getirdik.

DÜNYA 22.03.2024, 02:50
İsveç’in başkenti, bayrağının anlamı, nüfusu, ana dili, para birimi
İsveç, Kuzey Avrupa’da yer alan İskandinavya Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. İsveç’in batı ve kuzey kesiminde Norveç, doğusunda Finlandiya, güneyinde ise Öresund Köprüsü ve Danimarka yer alır. Ortalama olarak 450 bin 295 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahip olan İsveç, bu özelliği ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki en büyük üçüncü ülke olarak kabul edilmektedir.
Ülkenin toplam nüfusu ortalama olarak 10,4 milyondur ve kilometre başına yirmi beş kişi ile nüfus yoğunluğu oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra ülkenin güneyine doğru gidildiğinde nüfus yoğunluğu artış göstermektedir. Genel olarak ülke halkının yüzde seksen beşi kentlerde yaşamaktadır. Bunu dışında köylerde de yaşam devam etmektedir.
Orta çağ döneminden beri bağımsız bir devlet olarak bilinen İsveç, 1523 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Dünyanın gelişmiş ülkelerinden biri olan İsveç aynı zamanda 1995 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesidir. İskandinav ülkelerinden biri olan İsveç’in başkenti ise Stockholm’dür.
Stockholm, İsveç’in başkenti olmasının yanı sıra ülkenin en büyük şehri olma özelliğine de sahiptir. Orta çağ döneminden itibaren bu kent İsveç’in hem başkenti hem de ekonomi, kültür ve sanat merkezi olmayı başarmıştır. Kuzey’in Venedik’i olarak anılan Stockholm, birden fazla adaya yayılmıştır. Aynı zamanda şehir içerisinde bulunan kanallar da bu unvanı almasını sağlamıştır.
İsveç’in nüfus sayısına dair son güncel bilgiler geçtiğimiz yıl elde edilmiştir. Buna göre 2023 yılında ülkede 10 milyon 810 bin kişi yaşamını sürdürmektedir. 450 bin 293 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olan ülke, nüfus açısından Avrupa Birliği’nin en büyük üçüncü ülkesi olma özelliğini korumaya devam etmektedir. Ülke nüfusunun büyük bir kısmı başkent Stockholm’de yaşarken Göteborg ve Malmö kentleri de nüfusun yoğun olduğu lokasyonlar arasında yer alır.
İsveç bayrağı, mavi bir zemin üzerinde yer alan sarı bir haçtan oluşmaktadır. 1906 yılında alınmış olan bir karar ile bu sembol İsveç’in resmi bayrağı olarak kabul edilmiştir. Bayrakta yer alan mavi renkli zemin, adaleti ve sadakati simgelemektedir. Sarı renkteki haç ise İsveç halkının cömertliğini temsil etmektedir.
Avrupa ülkelerinde bilindiği gibi birden fazla dil konuşulmaktadır. İsveç’te de durum pek farklı değildir. Ülkede konuşulan diller arasında Fince, Meankieli, Laponca, Roman dili ve Yidiş yer alır. Ülkenin resmi ana dili ise İsveççedir.
1995 yılında Avrupa Birliği üyesi olan İsveç, bu duruma rağmen euro birliği içerisinde yer almamıştır. Ülkenin para birimi 1873 yılından beri İsveç kronu olarak kabul edilmektedir.
Birçok kişinin ziyaret ettiği ya da etmek istediği lokasyonlardan biri olan İsveç, doğal ve tarihi güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Ülkede en çok ziyaret edilen şehirlerin arasında şunlar yer alır;
İsveç ziyaretlerinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında şunlar bulunmaktadır;

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı