İsviçre Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2024

İsviçre’ye göç yolu ile gitmeyi düşünüyorsanız, doğru adrestesiniz. Bu makalede, İsviçre göçmenlik başvurusu ile ilgili tüm güncel bilgileri sizlere aktaracağız.

DÜNYA 20.03.2024, 09:30
2
İsviçre Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2024
Yüksek refah seviyesi, sağlık sistemi, eğitim sistemi ve çok kültürlü yapısı ile İsviçre, dünyadaki en iyi yaşam koşullarına sahip ülkeler arasında yer alır. Bu yazıda, İsviçre’ye göç yolu ile gitmek isteyenler için; göçmenlik başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir, göç yolları nelerdir gibi soruların cevaplarını verecek, İsviçre’deki yaşam şartları hakkında bilgi vereceğiz.

İsviçre'ye göçmenlik başvurusu yapmak isteyenler, öncelikle başvuracakları vize türüne uygun randevu almak için İsviçre Başkonsolosluğu ile iletişime geçmelidirler. Randevu gününde, İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu'na şahsen giderek başvuru yapılır. Başvuru için gereken evraklar, başvurulacak vize türüne göre hazırlanır ve randevu gününde ilgili memura teslim edilir. Biyometri işlemleri tamamlanır ve gerekli vize ücreti ödenir. Başvuru işlemi böylece sona erer.

İsviçre'de oturma izni almak isteyenler için ilk adım ülkeye vize ile giriş yapmaktır. Ardından, 14 gün içerisinde ikamet ettiğiniz kantonun göçmenlik bürosuna başvurmanız gerekmektedir.  Başvurunuz olumlu sonuçlandığında, kimlik kartınızın adresinize posta yolu ile gönderilmesi beklenir. Bu süreçte belgelerin doğru bir şekilde teslim edilmesi önemlidir.
Oturum izni almak için sunulması gereken belgeler şöyledir:

Eğer çalışma izni için de başvurulacaksa:

İsviçre'ye göç ettikten sonra vatandaşlık almak isteyen kişiler için belirli şartlar bulunmaktadır. Genel olarak, İsviçre'de vatandaşlık almak için en az 10 yıl süre ile kesintisiz olarak İsviçre'de ikamet etmek gerekmektedir. İsviçre vatandaşlık şartlarını karşılamak da önemlidir.

İsviçre'nin en bilinen özelliklerinden biri hayatın pahalı olmasıdır. Bern, Zürih ve Cenevre gibi şehirler dünyanın en pahalı 15 şehri arasında yer alır. Ancak; İsviçre aynı zamanda dünyanın en refah içindeki ülkelerinden biridir. Ülkenin yaşam koşulları dünya genelinde en iyiler arasındadır. Nüfusun sadece %6,6'sı yoksulluk sınırında yaşamaktadır ve bu oran son yıllarda azalmaktadır.
İsviçre'nin sağlık sistemi dünya çapında ünlüdür. AB ülkeleri arasında en iyi ekipmanlara ve yüksek nitelikli doktorlara sahiptir. Ülkede sağlık sigortası zorunludur.
Eğitim sistemi de benzer şekilde yüksek kalitededir. 2015 yılında yapılan bir incelemede İsviçre, 65 ülke arasında 9. sırada yer almıştır.
İsviçre'deki eğitim, uluslararası öğrencileri teşvik eden çok dilli bir yaklaşıma sahiptir. Merkezi bir eğitim sistemine sahip değildir. 26 kanton, verdiği eğitim sisteminden sorumludur.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı