İTO Başkanı açıkladı: İşçinin maaşı vergiye gidiyor!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç basın mensuplarına ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Avdagiç işçinin sırtında çok fazla vergi yükü olduğuna değinerek "işverenin cebinden çıkan paranın sadece yüzde 55'i çalışanın eline geçiyor" dedi.

GÜNDEM 11.03.2024, 12:20
1
İTO Başkanı açıkladı: İşçinin maaşı vergiye gidiyor!
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, son yıllarda ülkede yaşanan ekonomik gelişmelere yönelik açıklamalarda bulundu. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) sıkılaşma adımlarına yönelikte açıklamalarda bulunan İTO Başkanı Şekib Avdagiç "Bizim ülke olarak en kısa zamanda, etkili bir şekilde enflasyonu aşağıya çekmemiz lazım. Enflasyonu aşağıya çekeceksek; hiçbir şeye dokunmadan, hiç kimsenin konfor alanına giriş yapmadan bunu dünyada başaran hiçbir ülke yok." dedi.

Asgari ücrete yapılması beklenen ara zam ile ilgilide konuşan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç bütün iş verenlerin asgari ücretin 1 yıllık açıklandığını baz alarak bütçelerini ayarladıklarını söyledi. İTO Başkanı  "Bizim spekülasyonlarla işimiz yok. Biz İstanbul Ticaret Odası'yız. Kamunun belirlediği bir asgari ücret var. Bunu belirlerken ortaya koyduğu bir çerçeve var. Biz ve temsil ettiğimiz şirketler, kamunun ortaya koyduğu bu çerçeveyi ve buradaki takdiri gündeme alarak bütçemizi yaptık. Devletin bununla ilgili gündeme getirdiği bir söylem var, biz bu söylemin bu sene geçerli olduğunu öngörüyoruz." diye konuştu.

Asgari ücret konusunda bir düzenleme yapılmasının gerekliliğine işaret eden Şekib Avdagiç, aylık 100 bin lira brüt maaşlı çalışanın eline geçen oranın yüzde 55 olduğunu belirterek, "Yani işverenin cebinden çıkan paranın sadece yüzde 55'i çalışanın eline geçiyor. Bu konudaki düzenlemeleri gözden geçirmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı. 
Avdagiç ayrıca çalışan ve ücretler üzerindeki kamu yükünün yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı