İttifakta MHP etkisi giderek artıyor

Cumhur İttifakı, aday tanıtım çalışmalarını sürdürüyor… İttifakta 2019 seçimlerine göre aday seçimlerinde MHP etkisi giderek artıyor…

SİYASET 30.01.2024, 04:35
İttifakta MHP etkisi giderek artıyor

Cumhur İttifakı, yerel seçimlere doğru adaylarını bir bir açıklıyor. 2019 yerel seçimlerine göre bu seçimde ittifak ortaklarından olan MHP’nin adaylarının sayısı giderek artıyor. Açıklanan adaylar içinde il bazında ve büyükşehir ilçelerinde MHP’li aday sayısında artış oldu.
Cumhur İttifakı, 2019 yılında yaptığı yerel seçim iş birliğini genişleterek sürdürürken, şu ana kadar açıklanan büyükşehir belediye ilçelerinde MHP’li isimlerin sayısı arttı. Bu durum, “ittifak içerisindeki MHP etkisinin arttığını gösterdiği” yorumlarını beraberinde getiriyor.
Yerel seçim çalışmaları kapsamında hazırlıklarını sürdüren Cumhur İttifakı, büyükşehir ve ilçe belediye adaylarını kamuoyuna tanıtmaya devam ediyor. AK Parti ve MHP arasında yapılan anlaşmaya göre 30 büyükşehir ve 29 il belediyesinde iş birliği yapılacak. 2019 yerel seçimlerinde 30 büyükşehirde MHP’nin alacağı belediye sayısı ikiye düşerken, il sayısı ise bir arttı. İki partinin 22 ildeki adayları birbirine rakip olurken AK Parti’nin büyükşehir ilçe belediyelerinde MHP’li adayları destekleyeceği ilçe sayıları arttı. MHP, bir önceki seçimlere göre İstanbul’da 1 ilçede aday çıkarırken 4’e, Ankara’da 3’ten 5’e, İzmir’de 1’den 5’e ve Eskişehir’de 1’den 3’e çıkardı. AK Parti’nin açıklayacağı 24 büyükşehir ilçe belediyelerinde de MHP’li adayların sayısının artacağı kulislerde konuşuluyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir büyükşehir ilçe belediye başkan adaylarını tanıttı. MHP ile 2019 yılında yapılan yerel seçim iş birliğini genişleterek sürdüren AK Parti, 30 büyükşehir belediyesinin 28’inde aday çıkarmaya hazırlanırken 2 büyükşehir de ise aday çıkarmayarak MHP’yi destekliyor. 2019 yılında Cumhur İttifakı Adana, Mersin ve Manisa’da MHP’li isimlerle seçime gitmişti. Bu seçimlerde büyükşehir bazında Adana’yı MHP’ye bırakmayan AK Parti, MHP’yi Manisa ve Mersin’de MHP’li adayları destekleyecek. İl sayısında ise rakam arttı. MHP’nin ittifakla gireceği il sayısı ise 4’ten 5’e çıktı.
Diğer taraftan AK Parti, büyükşehir ilçelerinde ise MHP adaylarının sayısını artırdı. Bir önceki yerel seçimlerde 39 ilçesi bulunan İstanbul’da Silivri’yi kazanan MHP, bu seçimlerde Beşiktaş, Avcılar, Küçükçekmece belediyelerini ekledi. Benzer bir durum başkent Ankara’da görülürken bir önceki seçimlerde MHP’ye verilen Etimesgut, Polatlı ve Gölbaşı belediyelerinin yanına Ayaş ve Kalecik de eklendi. Büyükşehir belediye başkan adayı olan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un ülkücü camia içerisinden gelmesi de başkent belediyesinde MHP etkisinin AK Parti’ye göre daha yüksek olabileceği yorumlarına sebep oluyor. Diğer taraftan ilçe adaylarının açıklandığı İzmir ve Eskişehir’de MHP’ye verilen adayların sayısının arttığı gözlemlenirken, AK Parti’nin geride kalan büyükşehir ilçe belediyelerinde MHP’li isimlere ayrılan kontenjanların daha da artacağı belirtiliyor. Bu durum Cumhur İttifakı içerisinde oy oranına göre MHP etkisinin arttığı yorumlarına neden oldu.
2019 yerel seçimlerinde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehir ve il belediyesi kaybeden AK Parti, beka stratejisinde değişikliğe gitti. İstanbul’da bürokrat kökenli bir isim olan Murat Kurum’u tercih eden AK Parti, Ankara’da ise Turgut Altınok’u aday göstermişti. Aday profilleri, beka siyasetinden vazgeçildiğini kanıtlarken strateji değişikliğinin nedenleri arasında beka söyleminin İç Anadolu’da AK Parti’ye kaybettirip MHP’ye kazandırdığı kulislerde konuşuluyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı