İYİ Parti Disiplin Kurulu, Ümit Dikbayır'ı partiden ihraç etti

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır'ın partiden ihraç edilmesine karar verildi

SİYASET 05.12.2023, 19:05
1
İYİ Parti Disiplin Kurulu, Ümit Dikbayır'ı partiden ihraç etti
Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, İYİ Parti’den ihraç edildi. Dikbayır, kararın “Medyada partiyi yıpratma” gerekçesine dayandırıldığını söyledi.
İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, 22 Kasım’da İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in banka hesaplarını inceletmek ve belediyelerle parasal ilişki kurmak başta olmak üzere dört suçlamadan ötürü kendisi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Dikbayır, milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılması için de TBMM Başkanlığı’na dilekçe vermiş ve kendisinin “görevi kötüye kullanma, resmi ihaleye fesat karıştırma, nüfuzunu kötüye kullanma, kişisel verileri ihlal etme” iddialarıyla soruşturulmasını talep etmişti.
İYİ Parti Disiplin Kurulu; aynı gün İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından; kesin ihraç talebiyle 20 Kasım'da Disiplin Kurulu'na sevk edilen İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır hakkında soruşturma başlatılmasına, Dikbayır'dan savunma istenmesine ve tedbir talebinin kabulüne karar verdi.
Ümit Dikbayır’ın 30 Kasım’da Ankara Noterliği aracılığıyla İYİ Parti’ye gönderdiği savunmasında hakkındaki “taciz, belediyelerle parasal ilişki kurma ve Meral Akşener’in banka hesaplarını inceletme, medyada partiyi yıpratma” gibi iddiaları reddederek, “partiden kesin çıkarma” talepli disiplin soruşturmasına yer olmadığını savundu. Dikabayır, savunmasında “İddia olunan eylemleri gerçekleştirmediğim sabit olduğundan ve bunlara ilişkin tutarlı hukuken geçerli hiçbir delil de bulunmadığından, hakkımda açılan ‘kesin çıkarma’ talepli disiplin soruşturmasında disiplin cezası verilmesine yer olmadığına karar verilmesini saygılarıma talep ederim” demişti.
İYİ Parti Müşterek Disiplin Kurulu’nun kararı bugün açıklandı. Açıklamada, “Müşterek Disiplin Kurulumuz, 5 Aralık 2023 tarihinde toplanarak Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın oybirliği ile kesin olarak partiden ihracına karar vermiştir” denildi.
Dikbayır, “İYİ Parti’yi medyada yıpratan ve kamuoyunda yaptığı açıklamalar” nedeniyle ihraç edildiğini söyledi. Dikbayır, perşembe günü TBMM’de konuya ilişkin açıklama yapacağını da belirtti. Dikbayır, kurucusu olduğu İYİ Parti MDK kararını yargıya taşıyıp taşımayacağına ilişkin soruya, “Bilmiyorum, düşüneceğim” karşılığını verdi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 28 Şubat 2024
İmsak 05:46
Güneş 07:05
Öğle 12:56
İkindi 16:06
Akşam 18:38
Yatsı 19:52
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı