İYİ Parti’de ‘3’üncü yol’ çıkışı! Dikkat çeken Erdoğan detayı…

İYİ Parti'nin Millet İttifakı masasında cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin dile getirdiği kaygılar tartışılıyor... İYİ Partili Mehmet Tolga Akalın'dan ‘3’üncü yol’ çıkışı geldi.

GÜNDEM 06.03.2023, 12:25
İYİ Parti’de ‘3’üncü yol’ çıkışı! Dikkat çeken Erdoğan detayı…
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Millet İttifakı masasında ‘cumhurbaşkanı adayı’ belirleme sürecine dair açıklamalarıyla başlayan tartışmalar sürüyor. Gazeteci Barış Terkoğlu son gelişmeler sonrası bugünkü masa toplantısı öncesi Ankara’da partililerin konuştuklarını köşesine taşıdı.
Gazeteci Barış Terkoğlu’na konuşan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın, 3’üncü yol vurgusunda bulundu. 
Terkoğlu’nun “Ne yapacaksınız” sorusuna Akalın şöyle cevap verdi:
Barış Terkoğlu yazısının bir bölümünde şunları yazdı:
“Konuştuğum İYİ Partililer, genel eğilimin Akşener’in adaylığı yönünde olduğunu gösteriyor. Ersan Şen konusunda ise Akalın, “Sadece nezaketen teşekkür görüşmesiydi” demekle yetindi.
Akalın’a Erdoğan ile anlaşma ihtimallerini sordum. “Tarih okuyanlar, İttihatçılarla Hürriyet ve İtilafçıların asla bir araya gelmeyeceğini bilir. Siyasal İslamcılarla asla yan yana olmayız. ‘Erdoğan’la anlaşacaklar’ yorumu, gelinen süreçte CHP’de hâkim hale gelen, ‘İkinci Cumhuriyetçi’ kafanın etkisindekilerin fikri” diyerek sert bir yanıt verdi.
Akalın’a olası ikinci turda ya da seçim sonrasında CHP ile tekrar yan yana gelme olasılığını da sordum:
“Millet İttifakı’nın adını Akşener koydu. Biz yeniden parlamenter sisteme dönüşün mimarıyız. Dolayısıyla, ucube tek adam sistemini tasfiye edecek, demokratik hukuk devletini yeniden inşa edecek bir siyasi kararlılığı, bugün de yarın da muhafaza edeceğiz. Ama açık çekle konuşmak doğru değil. Bazı yeni şekillenmeleri de göreceğiz. Mesela CHP’nin HDP ile ilişkisi tavrımızda bazı değişmelere ya da esnemelere sebebiyet verebilir. Ama net olarak söyleyeyim, demokratik parlamenter sisteme dönüş için her türlü sorumluluğu İYİ Parti yerine getirecektir. 6’lı masada ürettiklerimiz bizim hâlâ sahip çıktığımız değerler.”
“Aday çıkarma konusunda netiz, 3. Yol açacağız. İttifak şeklinde olup olmayacağı belli değil. Belki yüzde 7 barajı için demokratik şemsiye olacak bir zemin kurabiliriz” dedi. Adayın kim olacağı konusunda ise “Genel Başkanımız, ‘Başbakan olmak istiyorum’ derken, aslında iki belediye başkanının da önünü açmak için, hedeflerinden feragat etti. Hem anlaşılmasını hem örnek alınmasını istedi. Ama öyle olmadı. Bugün artık o feragat konusuz kaldı.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 27 Mart 2023
İmsak 05:05
Güneş 06:26
Öğle 12:49
İkindi 16:19
Akşam 19:03
Yatsı 20:18
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı