İYİ Parti'de dağılıyor mu? Kurmaylardan dikkat çeken açıklama..

İyi Parti’de CHP’nin yerel seçimler için işbirliği telifini kabul etmeyerek “hür ve müstakil olarak seçimlere girme” kararının ardından parti oy oranı ve muhtemel istifaların gelme ihtimaline karşı endişeler arttı

SİYASET 07.12.2023, 07:40
6
İYİ Parti'de dağılıyor mu? Kurmaylardan dikkat çeken açıklama..
İyi Parti, CHP'nin yerel seçimlerdeki işbirliği teklifini reddederek "bağımsız olarak seçimlere katılma" kararı alınca parti içinde endişeler yükseldi. Özellikle partinin oy oranı ve muhtemel istifalar konusunda endişeler arttı.
Parti kulislerinde İyi Parti'nin yerel seçim hedefinin sadece belediye kazanmak değil, oy oranını yüzde 15'e çıkarmak olduğu konuşuluyor. Cumhuriyet’ten Merve Kılıç imzalı habere göre, bazı parti yetkilileri ise "Eğer hedef tutturulamazsa parti dağılabilir" şeklinde görüş belirtiyor.
İyi Parti'nin tek başına seçimlere katılma kararının altında, partiye kurumsal bir yapı kazandırma amacının olduğu belirtiliyor. Eğer yerel seçimlerde oy oranı yüzde 15'e ulaşırsa, 2028'deki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde iktidar için yolun açılacağı hesaplanıyor.
Ancak işbirliğini reddetme kararının, il ve ilçe örgütleri üyelerinde moral bozukluğuna yol açtığı ifade ediliyor. Bazı yetkililer, özellikle İstanbul ve Ankara'da işbirliğine sıcak bakan örgütlerin çalışmayabileceği endişesini taşıyor. Ayrıca, Akşener'le yapılan toplantılarda işbirliğine sıcak bakan bazı ilçe başkanlarının istifa edebileceği konuşuluyor.
Partinin hedefi, yerel seçimlerde oy oranını artırarak 2028 genel seçimlerine güçlenmiş ve kurumsal bir yapıda girerek tek başına iktidar olma hedefi olarak belirtiliyor. Ancak bazı yetkililer, hedeflenen oy oranına ulaşılamazsa parti için dağılma riskinin artacağını belirtiyor. Yüzde 10'un altında bir oy oranıyla parti Meclis grubunu koruyamayabilir noktasında da uyarılar yapılıyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı