İzmir’in dijital parasına Sedat Ocakcı’dan 15 milyon TL’lik ilk yatırım

İzmirlilere ayrıcalıklar sunmak amacıyla geliştirilen İzmir'in dijital parası İzmir Token, 15 milyon TL'lik birinci faz yatırımını drone, yapay zeka, artırılmış gerçeklik, robotik gibi yükselen teknolojiler odağında faaliyet gösteren Ocakcı Holdingin kurucusundan aldı.

EKONOMİ 02.11.2023, 11:25
1
İzmir’in dijital parasına Sedat Ocakcı’dan 15 milyon TL’lik ilk yatırım
Kripto ekosisteminin yakından tanıdığı fan token konseptine yeni bir soluk getiren ve dünyanın ilk şehir token'ı olma özelliği taşıyan kripto para birimi İzmir Token, birinci faz yatırımını iş insanı Sedat Ocakcı'dan aldı. Metayıldız ve TPR Bilişim markalarıyla drone, yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve robotik gibi yükselen teknolojilerde üretim ve Ar-Ge çalışmaları yürüten İzmir merkezli Ocakcı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Ocakcı, İzmir Token projesine 15 milyon TL yatırım yaptı.
Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Sedat Ocakcı, “Kripto ekosistemi bugüne dek pek çok inovasyona ev sahipliği yaptı. Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan şehir token’ı konseptinin Türkiye’nin incisi İzmir’den çıkması ise bizi çok heyecanlandırdı. Bu heyecanımızı ve projenin potansiyeline ilişkin inancımızı 15 milyon TL’lik yatırımımızla ortaya koyduk” dedi.
İzmir hayatının dijital para birimi olacak
İzmirli bir girişimci ve dijital iletişim danışmanı olan Barış Turgut’un girişimiyle, Batufi Soft tarafından ERC-20 blokzinciri ağında üretilen İzmir Token, İzmir’deki sosyal yaşamın dijital para birimi olması amacıyla geliştirildi. İzmir'in Türkiye'nin en albenili şehirlerinden biri olduğunu kaydeden Barış Turgut, “İzmir'in inovasyona açık doğası, dünyanın ilk şehir token'ını İzmir'de geliştirmek için bize ilham verdi. İzmir’in tokenizasyonuyla, yani blokzincirinde satılabilecek küçük parçalara ayrılmasıyla İzmir’i yazılım, blokzinciri, kripto gibi yüksek teknolojilerle tanıştırmayı hedefliyoruz. Türkiye'nin drone ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerdeki vizyonunu dünyaya tanıtma görevi üstlenen Ocakcı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Ocakcı'nın projemize yönelik ilgisi bizi motive ediyor. Birinci faz yatırımı, İzmir Token’ın geniş kitleler için benimsenmesini sağlamak amacıyla, pazarlama ve Ar-Ge faaliyetlerinde kullanacağız” ifadelerini kullandı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda satışa çıktı/çıkacak
Fan token gibi bir konsept varken ve CoinMarketCap verilerine göre bu kripto para birimlerinin sayısı 90'a yaklaşmışken, şehirler için kripto para birimi üretilmemiş olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu kaydeden Barış Turgut, “Blokzincirinin potansiyelini şehir düzlemine taşıyan ilk şehir token'ını bu eksiklikten yola çıkarak geliştirdik. İzmir sosyal hayatının dijital para birimi olacak, hem yatırımcılarına hem de İzmir şehrine katkıda bulunacağına inandığımız İzmir Token’ı Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, yerli kripto para borsası Bzetmex’te erişilebilir bir fiyattan ön satışa çıkaracağız. 1 ila 5 milyon dolar seviyesinde olmasını planladığımız İkinci ve üçüncü faz yatırımlar için halihazırda Dubai, Almanya ve Katar merkezli iş insanlarıyla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İzmir Token, kısa sürede benimsenerek kendi değerini kendisi oluşturacak ve kripto ekosisteminde küresel bir yankı uyandıracak” diye konuştu.
İzmir’i kripto şehrine dönüştürecek beş yıllık vizyon planı
Ön satışın ardından kripto para ekosisteminin dinamikleriyle fiyatı yatırımcılar tarafından arz ve talep dengesine göre belirlenecek İzmir Token, sahiplerine İzmir'de yaşayabilecekleri çeşitli ayrıcalıklar sunacak. İzmir Token sahipleri, özel etkinliklere katılma, önde gelen plajlara giriş önceliği, çeşitli sosyalleşme ve eğlence mekanlarında ayrıcalıklara sahip olacak. İzmir Token’ın İzmirliler, İzmir’de yaşayanlar veya İzmir’i sevenler için bir aidiyet aracı olarak da konumlanacağına dikkat çeken Barış Turgut, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:
“İzmir Token bir yatırım aracından ziyade, bir fayda token’ı olarak geliştiriliyor. Beş yıllık vizyon planımız kapsamında ekonomik işbirlikleriyle şehre katkı sağlamak, İzmir sosyal hayatını geliştirmek, İzmir’deki öğrenci ve mezunlara destekte bulunmak, İzmir’i blokzinciri ve yazılımla tanıştırıp dünyanın önde gelen kripto şehirlerinden birine dönüştürmek gibi hedeflerimiz var. İzmir’de başarısını kanıtladığımız pilot projemizi, ilerleyen süreçte Çeşme, Bodrum gibi marka ilçelere ve İstanbul, Roma gibi dünya şehirlerine de taşıyacağız. Bu yolculuğun startını da Sedat Ocakcı’dan aldığımız 15 milyon TL’lik yatırımla veriyoruz.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 03 Aralık 2023
İmsak 06:02
Güneş 07:27
Öğle 12:33
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı