İzmir'in incisi Çakalburnu Dalyanı'nda yeşil kabus: Deniz marulu tehdidi!

İzmir'in İnciraltı kıyılarında bulunan Çakalburnu Dalyanı, son zamanlarda deniz marulu istilasına uğradı. Bu yeşil kabus, dalyanın bir kısmını kaplayarak hem estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü oluşturuyor hem de bölgedeki deniz canlıları için tehdit oluşturuyor.

AİLE 04.04.2024, 12:05
İzmir'in incisi Çakalburnu Dalyanı'nda yeşil kabus: Deniz marulu tehdidi!
İzmir Körfezi'nin gözbebeği İnciraltı'nda bulunan Çakalburnu Dalyanı, son zamanlarda deniz marulunun istila tehdidi ile karşı karşıya. Yeşil bir örtü gibi denizi kaplayan bu algler, bölgedeki biyolojik çeşitliliği ve doğal güzelliği tehdit ediyor.

Konu ile ilgili konuşan SÜGEP Başkanı Umut Dilsiz, “Temizlemek çözüm değildir. Kirlilik devam ettiği sürece çok hızlı çoğalan bir organizmadır deniz marulları. İki üç günde bir temizlense kısa sürede tekrar aynı duruma gelecektir” şeklinde konuştu.

İzmir'in mavi kalbi İzmir Körfezi'nde bir kez daha endişe verici bir tablo ortaya çıktı. Halk arasında 'deniz marulu' olarak bilinen algler, körfezde yeniden artış göstererek İnciraltı'ndaki Çakalburnu Dalyanı'nı tehdit ediyor.
Deniz marullarının deniz kirliliğinin bir göstergesi olmasının yanı sıra, belirli bir oranda bulunduğunda ekosisteme fayda sağlayan ve birçok sektör için hammadde potansiyeli barındıran bir bileşen olduğunu kaydeden Sürdürülebilir Kalkınma Gençlik Liderleri Eğitim Programı (SÜGEP) Başkanı Umut Dilsiz, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Öncelikli olarak şehirde bulunan arıtma tesisinin kapasitesinin artırılarak şuan ki nüfusa uygun bir hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Dilsiz, “İzmir’in nüfusu 1 buçuk milyon civarındayken, 30 yıl önce yapılmış bir tesislerimizde kapasitesinin şu andaki nüfusa uygun şekilde artırılması lazım. Arıtma tesisine sadece kanalizasyon değil yağmur suları da birlikte gittiği için altyapı olarak yağmur sularını kanalizasyondan ayıran bir sistemin acilen oluşturulması gerekiyor. Bilinçli olmalıyız. Bir çevre sorunu yaşıyorsak insanların da çevreye karşı duyarlı olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Deniz marullarının nüfusunun arttığı zaman, suyun üzerinde oksijenlenmeyi de engelleyici bir katman oluşturduğunu dile getiren Dilsiz, “Temizlemek çözüm değildir. Kirlilik devam ettiği sürece çok hızlı çoğalan bir organizmadır deniz marulları. İki üç günde bir temizlense kısa sürede tekrar aynı duruma gelecektir” şeklinde konuştu.

Deniz marullarının endüstriyel kullanımı olduğunu da ifade eden Dilsiz, sözlerini şöyle sürdürdü:

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından gerçekleştirilen deniz marullarının temizlenmesi için çalışmalar devam ediyor.

“Bu özellikleri bilinmediği için aşırı popülasyon artışı nedeniyle körfezde bu çevre sorunuymuş gibi algılanıyor. Sorun aslında sudaki kirlilik. Bu da arıtma tesislerinde yeterli şekilde arıtılamayan kanalizasyon sularının denize deşarj edilmesinden kaynaklanıyor. Aynı zamanda tarım alanları kullanılan zararlı kimyasalların toprağa karışıp yeraltı sularıyla denize geliyor olması gibi başka sorunlar da var. Bir şekilde biz körfezi kirletiyoruz ve bunun sonucunda da bu marullar çoğalıyor.”
“Bizim çevre sorunuymuş gibi konuştuğumuz deniz marulları, Portekiz’de yapay olarak çiftliklerde üretmek için çok büyük fonlarla üretim faaliyetleri yürütülüyor. Endüstriyel bir ham madde olarak kullanılabilecek yapıya sahip.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı