JPMorgan açıkladı: TCMB'den faiz artışı bekleniyor!

JPMorgan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz yükselteceği tahmininde bulundu. Ayrıca New York merkezli Amerikan yatırım bankası yıl sonu enflasyon beklentisini de revize etti.

EKONOMİ 05.03.2024, 09:40
2
JPMorgan açıkladı: TCMB'den faiz artışı bekleniyor!
New York merkezli Amerikan yatırım bankası J.P. Morgan, TÜİK'in bugün açıkladığı şubat ayı enflasyon verileri sonrası yaptığı değerlendirmede, "bozulan enflasyon görünümüne yanıt olarak" TCMB'nin nisan ayında politika faizini 500 baz puan artırarak %50'ye yükseltmesini beklediklerini bildirdi.

J.P. Morgan, daha önce TCMB'nin nisanda faizi %45 seviyesinde tutacağını öngörüyordu. Banka, bu beklentisini enflasyondaki artış ve bozulan görünüm göz önüne alarak yukarı revize etti.

J.P. Morgan, Türkiye'de enflasyonun mayıs ayında %73 seviyesinde tepe yapacağı yönündeki beklentisini de %76 olarak revize etti.
JPMorgan, raporunda şu ifadelere yer verdi:

JPMorgan'ın bu değerlendirmesi, diğer uzmanların görüşleriyle de örtüşüyor. Birçok uzman, enflasyondaki yükseliş trendini endişeyle takip ediyor ve TCMB'den faiz indirimi yerine faiz artışı yapmasını bekliyor.
"Şubat ayı enflasyon verileri, enflasyon görünümünün bozulduğunu gösteriyor. TCMB'nin nisan ayında faiz oranlarını 500 baz puan artırmasını bekliyoruz. Enflasyonun mayıs ayında %76 seviyesinde tepe yapmasını öngörüyoruz."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı