Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır? Kadir Gecesi Namazının Faziletleri Neler?

Allah-ü Teala Hazretlleri, Kadir Gecesi'nin, Kur'anı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olduğunu Kadir Sûresi'nde buyurmaktadır. Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu bu gece ibadet etmek, namaz kılmanın büyük fazileti vardır. 'Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?' İşte detaylar haberimizde...

GÜNDEM 03.04.2024, 16:35
18
Kadir Gecesi Namazı Nasıl Kılınır? Kadir Gecesi Namazının Faziletleri Neler?
Kur'an-ı Kerim'in nüzulünün başladığı bu gece Ramazan ayına denk gelmektedir. 11 ayın sultanı Ramazan'ın 27. gecesidir. İslam dünyasının en önemli gecelerinden biri olan bu mübarek günde müminler vakitlerini ibadetle geçiriyor. Tüm Müslüman alemi Kadir Gecesi'nin faziletlerinden faydalanmak istiyor. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'ni en iyi nasıl idrak edebiliriz? Kadir Gecesi'nde neler olduğuna bakacak olursak en önemli olay surede de bahsedildiği gibi Kur'an-ı Kerim'in inmeye başlamasıdır. Kadir Suresi 1. ayette "Şüphesiz biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik." buyrulmaktadır. Bu gecede namaz ve tesbih namazı kılınır. 2 rekat, 4 rekat ve 100 rekat Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır? Başka hangi namazlar kılınabilir? Kadir Gecesi namazının kılınması ile ilgili detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Sevgili Peygamberimiz Hazreti. Muhammed (SAV), “Kim, faziletine inanarak ve ecrini umarak Kadir gecesini ihya ederse geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Terâvih, 2) buyurmuştur.
Kadir Gecesi, yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı, bin aydan daha hayırlı olan çok özel bir gecedir. Bu gecenin fazileti ve önemi Kur'an-ı Kerim'de Kadir Suresi'nde vurgulanmıştır. Bin aydan daha hayırlı olduğu muhakkaktır. Çünkü Yüce Rabbimiz (c.c.) Kadir Suresi'nin 3. ayetinde: "Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır" buyurmaktadır. Kadir gecesinin fazileti çok büyüktür. Bu gece ibadet ve dua bakımından bin aydan daha hayırlıdır. Bu, insan hayatında bulunmaz bir fırsat ve manevi bir kazançtır. Günahların affedilmesi, dua ve ibadetlerin kabul edilmesi, meleklerin yeryüzüne inmesi bu gecenin özel değeridir. Yüce Rabbimiz (c.c.) Kadir Suresi 4. ayetinde: "Bu gecede melekler ve ruh, Rablerinin izniyle her iş için iner" buyurmaktadır. Kadir Gecesi'nden istifade etmek için Müslümanlar gecenin büyük bir kısmını namaz kılarak, Kur'an okuyarak, dua ve tövbe ederek geçirirler.

Kadir gecesi namaz çok sevaptır. Ramazan ayında olduğumuz için akşam, ardından yatsı ve teravih namazı ile birlikte kadir gecesi kılınacak namaz mevcuttur. Büyük İslâm İlmihâli’nde Kadir Gecesi namazı şöyle tarif edilmiştir. “Kadir Gecesi namazı iki rekât kılındığı takdirde her rekâtta iki yüz âyet okunmalı (Amme-İnşikāk:237 âyet, Bürûc-Kadir:221 âyet), yüz rekâta kadar kılındığı zaman her rekâtında Fâtiha Sûresinden sonra “Kadir Sûresi” ile üç kere “İhlâs Sûresi” okunup iki rekâtta bir selam verilir. Kadir Gecesi namazı hakkında İbni Abbâs (r.a) dan Rasûlüllâhın (S.A.V) şöyle buyurduğu rivayet olunmuştur: “Her kim Kadir Gecesinde iki rekat kılar da her bir rekatında bir Fâtiha, yedi kere de İhlâs okursa, selam verdiğinde ise, yetmiş kere: “اَســـــْتَغْفِرُ اللَّهَ وَاَتُــــوبُ اِلَيْــــهِ” (Erstağfirullahe ve etübüileyh) derse, Allâh-u Te’âlâ kendisini ve anne babasını affetmedikçe yerinden kalkmaz. Allâh-u Te’âlâ cennete melekler gönderir de onlar onun için ağaçlar dikerler, köşkler yaparlar ve ırmaklar akıtırlar. Kendisi de bunların tümünü görmedikçe dünyadan çıkmaz.” Peki, Kadir gecesi namazı nasıl niyet edilir? Kadir gecesi namazı kılacak kişi “Niyet ettim Allah rızası için Kadir Gecesi namazı kılmaya” niyetiyle birlikte Allahu Ekber diyerek tekbir getirir ve ellerini göbek üstü izada bağlayarak namaza başlamış olur.

Evvelâ iki rekat Kadir gecesi namazı için niyet edilecek.
Her rekatta Fâtiha’dan sonra yedi kere İhlâs-ı şerîf okunacak.
Selâm verdikten sonra yetmiş kere istiğfar (Estağfirullah el-azim) edilecektir.

Kadir gecesi okunacak sureler içinde ilk olarak ismini de taşıyan Kadir suresi yer almaktadır. Kadir gecesi, “kandil geceleri” denilen ve zamanla İslâm kültür tarihinde kutlu olduğuna inanılıp çeşitli ibadetlerle ihya edilen, hatta merasimlerle kutlanan gecelerden biri ve en önemlisidir. Kadir gecesi suresi Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. ﴾1﴿ Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! ﴾2﴿ Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. ﴾3﴿ Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. ﴾4﴿ O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. ﴾5﴿ kadir gecesi ayet sayısı 5’tir. Kur'an'ın indirildiğine inanılan Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için sureye bu isim verilmiştir. Kadir gecesi ile ilgili hadisler bulunmaktadır.
Rasulullah (S.A.V.) şöyle buyurdu: "Kadir Gecesi'ni Ramazan'ın son on gününde arayın."
(Buhari)
Rasulullah (S.A.V.) şöyle buyurdu: "Kadir Gecesi Ramazan'ın tek gecesidir. Kim Kadir Gecesi'ni ihya ederse, iman ve sevap umarak Allah'tan bağışlanmasını dilemesi dışında, geçmiş günahları affedilir."
(Buhari ve Müslim)
Rasulullah (S.A.V.) şöyle buyurdu: "Kim Kadir Gecesi'nde, inanarak ve sevap umarak, Kadir Gecesi'ni ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır."
(Buhari ve Müslim)

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı