Kadir Gecesi okunacak dua ve tesbihler neler? Kadir Gecesi nasıl idrak edilir

Bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi'nde çekilecek tesbihler merak ediliyor. Bu mübarek günde Allah'a hamd, şükür, dua ve tövbe edilmesinin büyük ecir ve sevabı vardır. İşte Kadir Gecesi çekilecek tesbihlere dair detaylar haberimzide...

GÜNDEM 04.04.2024, 16:55
2
Kadir Gecesi okunacak dua ve tesbihler neler? Kadir Gecesi nasıl idrak edilir
Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazanın 27. gecesine denk geliyor Bu mübarek Kadir Gecesinin nasıl idrak edileceği merak ediliyor. Özellikle Kadir Gecesi Kur'an-ı Kerim okumayan, zikirler çekmen, dualar okumayan ve tesbihler çeken büyük ecir ve sevaba nail olur ve günahlardan da arınmaya vesile olur. İşte Kadir Gecesi okunacak dua ve çekilecek tesbihlere dair detaylar haberimizde... 

" Ya Gaffarez Zünub " teshibi çekilir. Bu zikiride 10 günden sonra günde 100 defa çekebilirsiniz. En az 100 olmak üzere daha fazla da çekebilirsiniz. Ya Gaffarez Zünub zikirinin anlamı "Ey günahları bağışlayan" dır.

" Ya Atikkaribab " zikrini çekebilirsiniz. Ya atikarribab " Ey iyileri koruyan " anlamını taşımaktadır.
-Kadir Gecesi'nde bir Sübhanallah, bir Elhamdülillah, bir La ilahe illallah söylemek 700 bin tesbih, tahmid ve tehlilden kıymetlidir.
- La ilahe illahül hakimül kerimü sübhane rabbis semavati sebği ve rabbi arşil azim. (Hz. Peygamber (S.A.V.) buyurdu: "Her kim bu duayı üç defa okursan sanki Kadir Gecesini idrak etmiş gibi sevaba nail olur.")
- Subhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.
-Kadir gecesi üç defa "La ilahe illallah" söyleyen Müslümanın, birincisinde bütün günahları bağışlanır. İkincisinde cehennemden kurtulur, üçüncüsünde cennete girer. [Tefsir-i Mugni]
"Allâhü ekber. Allâhü ekber. Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber. Ve lillâhil-hamd"
100 "Elem neşrah leke sadrak..."
100 "İnnâ enzelnâhü fî leyletil-kadr..." zikirleri çekilebilir.
Peygamberimizin Kadir Gecesi Duası"Allahümme inneke afüvvün tuhibbü'l-afve fa'fu annî."

"Allah'ım, sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle" dersin. buyurdu Hz. Aişe'ye (r.a). (Tirmizî, Daavât, 84; İbn Mâce, Duâ, 5.)
Bu Kadir gecesi duası hadis kaynağı olarak da sahih hadistir. Kaynağı güvenilir ve nettir. Bu sebeple de tüm Müslümanların bu hayırlı ve bereketli vakitte kendi için dua ederken bunu da okuması, duasına katması duayı daha bereketli ve güzel kılar. Allah bu gecede bizleri duası kabul olunanlardan eylesin.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 20 Nisan 2024
İmsak 04:24
Güneş 05:51
Öğle 12:43
İkindi 16:25
Akşam 19:25
Yatsı 20:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı