Kafkas zambağını koparmak yasak: Dikkatli olun, cezası ağır!

Posof'ta endemik bir tür olan Kafkas zambağını koparmak, astronomik bir cezaya mal olabilir. Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu uyarınca, bu nadide çiçeği koparanlar ağır para cezasına çarptırılıyor. İşte Kafkas zambağını koparmanın cezası..

AİLE 10.07.2024, 13:05
Kafkas zambağını koparmak yasak: Dikkatli olun, cezası ağır!
Ardahan Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile jandarma ekipleri, Posof'un kuzey yamaçlarında yetişen Kafkas zambaklarını korumak için sürekli denetimler yapıyor. Bu eşsiz çiçeği koparanlar, hem doğaya zarar veriyor hem de ağır bir bedel ödemek zorunda kalıyor.
Posof’un Doğal güzelliklerine bir başka güzellik katan Kafkas zambağını koparanlara, Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu uyarınca 387 bin 141 lira idari ceza uygulanıyor.
Nesli tükenme tehlikesinde olduğu için koruma altına alınan endemik bitki türü Kafkas zambakları yaz aylarında çiçek açıyor. Her yıl Haziran sonu ve Ağustos ortalarına kadar Ardahan’ın Posof ilçesini çevreleyen dağların eteklerinde kendini gösteren endemik bitki türü Kafkas zambağı bu yıl yeniden çiçek açtı.
Kafkas zambağının Posof’un kuzey bölgelerinde yetiştiğini dile getiren Serhat Soylu, "Endemik bir tür olan Kafkas zambağı, Posof’un kuzey yamaçlarında yetişir. Yaklaşık bin 500 ile 2 bin rakımları arasında kendiliğinden doğal oluşur" diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı