Kahramanmaraş'ta kayan zemin kayda yansıtılacak

On binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremler nedeni ile bölgede zemin kayması meydana geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgedeki kaymayı analiz ederek kaydetmek için çalışmalara başladı.

GÜNDEM 05.03.2024, 11:15
Kahramanmaraş'ta kayan zemin kayda yansıtılacak
Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023 günü saat 04:17 7,8 ve 7,7 büyüklüğünde iki büyük deprem meydana gelmiş yaşanan yer sarsıntısı nedeni ile zemin kayması yaşanmıştı. Fay hattına yakın bölgelerde yaklaşık 6 metre, fay hattından uzaklaştıkça da bölgesel olarak 3 metre arasında kaymalar oluşmuştu. 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü depremin vurduğu illerde başlatılan zemin kayması çalışmaları kapsamında  kayıkların giderilmesi için iyileştirme ve dönüşüm çalışmalarına başladı.
Tapu ve Kadastro ekipleri, talepler doğrultusunda arazide çalışma yapıyor ve büroda sayısal verileri analiz ediyor. Bu sayede yeni veriler elde edilerek kaymaların giderilmesi için çalışmalar planlanıyor.
Arazide çalışa Cihad Demir konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Deprem dolayısıyla 11 ilimizi etkileyen zemin kayması söz konusu. Bu zemin kaymaları Kadastro Müdürlüğü ve LİHKAB büroları olarak Kahramanmaraş bölgesini yüzde 70 oranında tamamlamış bulunuyoruz. Bazı bölgelerde 20 santimetre kaymışken bazı bölgelerde bir buçuk iki metre kaymalar oluşmuş. Depremden önce var olmuş zeminde belirli noktaları tekrar hassas bir şekilde ölçerek o bölgeler için bir parametre oluşturuyoruz. Bu parametreyi onaylatıp yerinde tekrar duvarı ölçtüğümüz de ya da zemindeki yapı ile tutuğunda zaman o bölgeyi kaydediyoruz ve onaylı hale getiriyoruz” 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı