Kahveyi sıcakken içenler dikkat! Sebep olduklarına çok şaşıracaksınız

Sabahları kendimize gelmek için tükettiğimiz kahvelerde, beklenmedik bir tehlike ortaya çıktı. Bu içeceği sıcakken yudumlamak yemek borusu kanseri riskini artırıyor.

SAĞLIK 23.08.2023, 10:25
1
Kahveyi sıcakken içenler dikkat! Sebep olduklarına çok şaşıracaksınız
Çoğu insan yeni güne taze başlamak için kahve tüketir. Sabah kahvesi çoğu kişi için bir ritüel olsa da, onu içme şekliniz bazı kanser türlerine yakalanma riskinizi önemli ölçüde artırabilir.
2019 yılında International Journal of Cancer'da yayınlanan bir çalışmada, yaşları 45 ila 75 arasında değişen, 10 yaş üstü 50.045 yetişkinden oluşan bir grup analiz edildi. Araştırmacılar, 60°C ve üzeri sıcaklıklarda günde 700 ml çay içen kişilerde İçeceklerini sıcak veya düşük sıcaklıkta tüketenlere kıyasla yemek borusu kanserine yakalanma riski yüzde 90 daha fazla.

Her ne kadar çalışma özellikle çay içenleri incelemiş olsa da, riski artıran şey içeceğin sıcaklığıydı, dolayısıyla sonuçlar muhtemelen kahve içenler için de benzer.
Kanser araştırmalarının bilimsel direktörü Farhad İslami'ye göre, kahvenizi veya çayınızı içmeden önce soğumaya bırakmak bu riski azaltabilir. İçeceğin kendi kendine soğumasını beklemekten hoşlanmıyorsanız, soğuk veya oda sıcaklığında süt eklemek, sıcaklığını sindirim sisteminiz için artık tehlike oluşturmayacak kadar düşürebilir.
Çok sıcak olmayan ve şeker ilavesiz bir fincan kahvenin faydaları, risklerinden daha fazladır. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre günde sadece bir veya iki fincan kahve içmek kolon kanseri riskinde yüzde 26 oranında azalma sağlıyor. Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırma, her gün düzenli olarak Türk kahvesi içenlerde ömür oranının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Araştırmalar, düzenli Türk kahvesi tüketiminin, damarların iç yüzeylerindeki hücrelerin yapılarının korunmasına destek olarak kalp hastalığı riskini azaltabildiğini ortaya koyuyor.
Alman bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre düzenli olarak tüketilen 600 ml ve üzeri kahve, tip 2 diyabete yakalanma riskini yüzde 23 oranında azaltıyor.
Türk kahvesinin faydalarından biri de Alzheimer hastalığının gelişimini geciktirebilmesidir. Araştırmalara göre düzenli olarak alınan kafein bilişsel aktivitelerdeki azalmayı geciktiriyor.
Türk kahvesi yağ eritmede de oldukça etkilidir. Egzersizden yarım saat önce içilen Türk kahvesi, içerdiği kafein sayesinde spor sırasında yağ yakımını artırır. Kahve, adrenalin hormonunu salgılayarak kalp ve dolaşım sistemini uyararak daha fazla enerji yakılmasını sağlar.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 01 Mart 2024
İmsak 05:43
Güneş 07:02
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:40
Yatsı 19:54
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı