Kalemler köyü muhtarı anlattı! Erdoğan "200 bini krediden" demiş

Kalemler köyünü ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, zarar gören evlerin bir yıl içinde inşa edileceğini söylemişti. Zararın 300 bini devletten 200 bini ise krediden karşılanacağı ortaya çıktı.

GÜNDEM 02.08.2021, 14:20
12
Kalemler köyü muhtarı anlattı! Erdoğan
Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan 6 gündür orman yangınlarının devam ettiği afet bölgesini ziyaret etmişti. Afet bölgesinde vatandaşlara çay atmasıyla eleştirilen Erdoğan, acil ihtiyaçlar için 50 milyon TL ödenek gönderildiğini; vergilerin, SGK primlerinin ertelendiğini ve zarar gören evlerin bir yıl içinde inşa edileceğini söylemişti.
Erdoğan'ın ziyaret ettiği  Manavgat'ın Kalemler Köyü, Muhtarı Mustafa Cansız, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın köylerine yaptığı ziyaret sırasında yaşananları anlattı. Cansız, yangında 67 evi, tüm tarım aletleri, ekili tarlaları küle döndüğünü hayvanların öldüğünü aktardı.
Kalemler köyü muhtarı Cansız, “Cumhurbaşkanımız ziyaretinde, bize; “Mesela 500 milyarlık (bin liralık) masraf varsa, onun 300 milyarını (bin lirasını) biz karşılayacağız. 200 milyarını da (bin lirasını da) kredi olarak 2 yıl ödeme yapmadan, 2 yıldan sonra 500-500 kira öder gibi ödeyeceksiniz" dedi” ifadelerini aktardı.
Köylerinde evlerin kendilerine kalan kısmını ödeyemeyecek insanlar olduğunu vurgulayan Cansız, “Karşılayamayacak insanlar çok tabii. Burada herkes dar gelirli. Mağdur olmuş. Evi, traktörü yanmış. Onlar ödenecek tamam da. Ama şimdi burada zor geçinenler var. Onun için insanlarımız duyarlıdır. ‘Evi ben yaptıracağım. Şu evi belirle’ diyen insanlarımız var. İnşallah onlar yardımcı olur” çağrısı yaptı.
Cansız, bazı hayırseverlerin köylüye yardım için ev yapımını üstlenmek istediğini kaydederek, “Diyor bana ‘Biz birinin evini yaptıralım, ikisinin evini yaptıralım. Gücümüz var bizim’. O şekilde de olacak, devlet de yaptıracak” dedi.
Cansız en acil ihtiyaçlarının ev olduğuna söyledi. Cansız yanan evlerin yerine yenileri yapılana kadar köylünün konteynerlerde kalacağını söyledi.
Cansız, köylerinde geçtiğimiz perşembe günü başlayan yangının müdahaleye fırsat bırakmadan evleri tutuşturmaya başladığını aktararak, “15-20 dakika içinde 67 tane ev yanmış hale geldi. Zeytin bahçeleri, evler, 6 traktör, 40 büyükbaş, 25-30 küçükbaş. Hepsi kül oldu” dedi.
Kendi köyündeki yangını, komşu köydeki yangını söndürmek için gittiği sırada öğrendiğini dile getiren Cansız, köyündeki yangın bilgisini aldıktan sonra cami imamına yurttaşların evini tahliye etmesi için anons yaptırdığını belirterek, “Traktörünü alabilen kaçtı” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:50
Güneş 07:09
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:35
Yatsı 19:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı