Kamu binalarında yüzde 30 enerji tasarrufu yapılması planlanıyor

Kamu binalarında enerji tasarrufu konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı

EKONOMİ 04.11.2023, 10:00
3
Kamu binalarında yüzde 30 enerji tasarrufu yapılması planlanıyor
Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında enerji tasarrufu hedefi artırıldı. Bu genelge, Resmi Gazete'de yayımlandı.
Genelgede, kamu kaynaklarının daha verimli bir şekilde kullanılması ve enerji maliyetlerinin azaltılması amacıyla bu adımın atıldığı belirtildi. Enerji yöneticisi görevlendirmesi gereken kamu binalarına yönelik olarak belirlenen enerji tasarrufu hedefi, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca daha önce yüzde 15 olarak belirlenmişti. Ancak yeni genelge ile bu hedef 2030 yılına kadar asgari yüzde 30'a çıkarıldı.
Ayrıca, enerji tasarrufu hedefine ulaşmak, enerji verimliliğini artırmak ve emisyon azaltımını sağlamak amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan "Kamu Binalarında Tasarruf Hedefi ve Uygulama Rehberi"nin Bakanlık resmi internet sitesinde yayımlanacağı belirtildi. Bu genelgede yer alan tasarruf hedefinin kamu kurumları tarafından gerçekleştirilmesi ve uygulanmasının izlenmesi gerektiği, enerji tasarrufu hesaplarının Cumhurbaşkanlığı'na belirli bir usule göre raporlanması gerektiği vurgulandı. Raporlama işlemi de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yürütülecek.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı