Kamu tasarruf programı başlıyor: İşte atılacak ilk adımlar..

Kamu harcamalarında verimsizliği ve israfı azaltarak tasarruf sağlamayı amaçlayan kapsamlı bir program hayata geçiriliyor. Program, 250'den fazla alt başlıktan oluşuyor ve ilk aşamada 25 madde uygulamaya konulacak. İşte detaylar..

EKONOMİ 13.05.2024, 08:10
Kamu tasarruf programı başlıyor: İşte atılacak ilk adımlar..
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek tarafından kamu harcamalarında verimsizliği ve israfı azaltarak genel bütçeyi korumayı amaçlayan bir dizi önlem bugün açıklanacak.
250'den fazla alt başlıktan oluşan bu tasarruf programı, ilk aşamada 25 madde ile uygulamaya alınacak. Öngörülen hedef ise bütçe açığını yeniden yüzde 3'ün altına düşürmek. Ayrıca söz konusu adımların uygulanması ile kamu kaynaklarının daha etkin kullanılmasını sağlanacak.
Öte yandan verimliliği artırmayı ve israfı önleyip, tasarruf sağlamayı amaçlayan yasal düzenlemelerin büyük bölümünün Temmuz ayına kadar, Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girmeden, Genel Kurul’da görüşülüp, yasalaşması için de çaba harcanıyor.
Yeni tasarruf paketi çerçevesinde maliyetleri düşürmek için ortak alımlar, ortak taşımacılık, araç ve gereçlerin ortak kullanımı zorunlu kılınırken, yeni alımların yapılması zorlaştırılacak. Bazı alımlar/ seyahatler için bakan onayı zorunlu kılınacak verilen onayların sonuçları da Cumhurbaşkanlığı tarafından izlenecek ve denetlenecek.
Dünya.com'dan  Ferit Parlak'ın haberine göre 25 adımda uygulanması planlanan başlıklardan bazıları şu şekilde:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 30 Mayıs 2024
İmsak 03:33
Güneş 05:14
Öğle 12:41
İkindi 16:32
Akşam 19:58
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı