Kanada’nın başkenti, bayrağının anlamı, nüfusu, ana dili, para birimi

Kanada, dünyanın en büyük ikinci ülkesi olma özelliğine sahiptir. Bu yazımız ile Kanada’nın genel bilgilerine ve Kanada hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgilere sahip olabilirsiniz.

DÜNYA 20.03.2024, 03:15
1
Kanada’nın başkenti, bayrağının anlamı, nüfusu, ana dili, para birimi
Kuzey Amerika’da yer alan Kanada, on üç eyalet ve on üç bölgeden oluşmaktadır. Büyük Okyanus’tan Atlas Okyanusu’na, kuzeyde ise Arktik Okyanusu’na kadar 9,98 milyon kilometrekarelik bir alana sahiptir. Kanada sahip olduğu bu yüzölçümü ile dünyanın en büyük ikinci ülkesidir. Dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip olan birinci ülke ise Rusya’dır.
Kanada, yüzölçümünün yanı sıra bir milyondan fazla göle sahip olması ile de ön plana çıkar. Sınırları içerisinde en fazla göl bulunduran ülke Kanada’dır. Bunların yanı sıra Kanada, iki yüz bin kilometreden fazla sahil şeridine sahiptir. Bu da Kanada’yı dünyanın en uzun sahil şeridine sahip ülkesi yapar.
Kanada’nın başkenti Ottawa’dır. İki bin yedi yüz doksan kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan başkent, Kanada’nın en büyük dördüncü kenti olma özelliğine de sahiptir. Toronto ile birlikte Ontario eyaletinde yer alan kentte ticaret, sanayi ve turizm oldukça gelişmiştir.
Kanada’daki nüfus artışı, G8 ülkeleri arasındaki en hızlı büyümeye sahiptir. Nüfusun artmasındaki en büyük neden göç olurken, doğal yollar ile nüfusun artışı çok fazla değildir. Kanada, dünyada kişi başına düşen en yüksek göç oranına sahip olan ülkelerden birisidir. Bunun nedenleri arasında ise ekonomi, politika ve az ölçüde aile birleşimidir. Ülkeye giden yeni göçmenler genel olarak Toronto, Montreal ve Vancouver gibi büyük şehirleri tercih ediyor. Nüfusun artmasının bir diğer nedeni ise Kanada’nın çok sayıda mülteciyi de kabul etmesidir. Yıllık küresel mülteci yerleştirmesinin yüzde onundan fazlası Kanada’ya aittir.
Kanada’nın bayrağının sağ ve sol kenarlarında iki kırmızı şerit yer alır. Bayrağın orta kısmında ise beyaz bir kare bulunur. Beyaz karenin üzerinde ise yine kırmız renkli ve on bir uçlu akçaağaç yaprağı yer alır. On bir uçlu akçaağaç yaprağı, ülkedeki uç noktaları temsil etmektedir. Akçaağaç ülkenin ulusal ağacı olarak kabul edilmiştir ve bu nedenle bayrakta da yer almaktadır.
Kanada’nın resmi dilleri arasında İngilizce ve Fransızca yer alır. Ancak Kanada kozmopolitik bir ülke olduğu için İtalyanca ve Kanton Lehçesi de konuşulmaktadır. Ülkede hazırlanan yasalar İngilizce ve Fransızca olacak şekilde yazılmaktadır. Aynı zamanda ülkede eğitim alan çocukların her iki dilde eğitim görmesi aileler tarafından talep edilmektedir.
Kanada’nın para birimi, Kanada dolarıdır. Kanada dolarının kısaltılması CAD olarak ifade edilmektedir. 5 CAD en küçük Kanada doları olurken, en büyük banknot ise 500 CAD’dır. Ülkede kullanılan en küçük madeni para birimi ise 5 centtir.
Kanada doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çeken ülkeler arasında ilk sıralarda yer alır. Kanada, Türk vatandaşlarının da sıklıkla tercih ettiği yurtdışı rotalarında yer almaktadır. Kanada ziyaretleri sırasında görülmesi gereken çok sayıda lokasyon bulunmaktadır. Bunun için Kanada gezisinin bir hayli uzun tutulması gerekir. Kısa süreliğine
Kanada’yı ziyaret edecekler ise ilk olarak bu noktaları ziyaret etmeyi tercih edebilir;

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı