Kansızlığa iyi gelen 4 yiyecek

Tıbbi adı ile anemi olarak bilinen kansızlık, kişinin hayat kalitesini düşürebilir ve hatta ciddi sağlık problemlerine bile yol açabilir. İşte konuya ilişkin kansızlığa iyi gelen yiyecekler gibi faydalı bilgiler…

SAĞLIK 10.07.2024, 15:20
2
Kansızlığa iyi gelen 4 yiyecek
Kansızlık, çeşitli durumlardan dolayı meydana gelebilir. Ülkemizde ve dünya genelinde en çok görülen kansızlık çeşidi demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan demir anemisidir. Böyle durumlarda demir açısından zengin yiyecekler gibi yiyecekleri tüketmek, kansızlık problemini aşmak anlamına gelebilir. Kansızlığa iyi gelen yiyecekler başlıca şunlardır:
Birçok kişin kabak çekirdeğinin yalnızca keyfi amaçlar ile tüketilen bir kuruyemiş çeşidi olduğunu zannetse de bu tamamen doğru bir düşünce değildir. Kabak çekirdeği, demir içeriği ile kansızlık gibi sağlık problemlerine iyi gelen bir yiyecektir. Günde 10 – 15 tane kabak çekirdeği tüketerek demir, çinko ve magnezyum gibi kansızlığa iyi gelebilen maddeleri vücudunuza sokabilirsiniz.
En sağlıklı sebze çeşitlerinden biri olan ıspanak, demir açısından oldukça zengindir. Ispanak, demir açısından zengin bir yiyecek olduğu için özellikle de demir anemisine iyi gelebilir.
Oldukça sağlıklı bir baklagil çeşidi olan mercimek, yüksek oranda folat ve demir içerir. Mercimek, özellikle de biber gibi C vitamini açısından zengin olan sebzeler ile beraber tüketilirse kansızlığa iyi gelebilir. Örnek olarak biberli bir mercimek çorbası hazırlayarak kansızlık konusunda olumlu bir sonuç alacağınız bir yemek tüketebilirsiniz.
Yumurta, her türlü hali ile kansızlığa iyi gelebilen bir yiyecektir. Yumurtanın kansızlığa iyi gelmesinin sebebi B12 ve demir içeriyor olmasıdır. Her sabah 1 adet haşlanmış ya da kızartılmış yumurta yiyerek hem kansızlık probleminden daha kolay şekilde kurtulabilir hem de güne enerjik bir şekilde başlayabilirsiniz.
Kansızlık belirtileri başlıca şunlardır:
Kansızlığın nelere yol açacağı, durumun ilerleyişine göre değişkenlik gösterebilir. Kansızlık, aşırı derecede ilerlemişse ve tedavi edilmiyorsa hipoksi ile karşı karşıya kalınabilir. Hipoksi sonucunda dokular oksijensiz kalabilir ve bu yüzden vücut genlindeki dokularda hasarlar meydana gelebilir. Özetle kansızlık, doku ve dolayısıyla organ kaybına bile yol açabilir.
Kansızlık, aşırı derecede hızlı kalp atışına neden olduğu noktada tehlikeli olarak görülür. Kansızlık, tehlikeli olduğu durumlarda kalp yetmezliği gibi ölümcül olan sağlık problemlerine yol açabilir.
Kansızlığı olan biri elbette ki kan veremez. Kansızlığı olan birinin kan vermesi demek hem kan veren kişinin genel sağlık durumunu hem de kanı alacak olan kişinin genel sağlık durumunu büyük bir risk altına sokabilir. Bu yüzden kansızlığı olan hastaların kan vermemeleri gerekir.
Kansızlık, kişinin genel sağlık durumunu etkileyen bir problem olduğu için doğurganlığa da dolaylı yollardan etki edebilir. Kansızlık sonucunda kişi, hamile kalma konusunda problem yaşayabilir. Buna ek olarak kansızlık problemine sahip olan anne adayları, hamilelik döneminde çok daha zorlanabilirler ve bebeklerinin bazı sağlık problemlerine sahip olduklarını görebilirler.
Kansızlık konusu ile birden fazla bölüm ilgilenebilir. Kansızlık problemine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız öncelikle dahiliye bölümüne başvurabilirsiniz. Dahiliye, küçük ilaç takviyeleri ile tedavi edilebilecek anemiyi tedavi eder ya da daha ekstrem bir durum söz konusu ise hastayı hematoloji bölümüne yönlendirebilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı