Kapatma davası iddianamesi HDP'ye tebliğ edildi

HDP hakkında açılan kapatma davasının iddianamesi ve 70 klasörlük ekleri HDP'ye tebliğ edildi. HSP ise dava için savunma hazırlıklarına başladı.

SİYASET 10.07.2021, 15:30
8
Kapatma davası iddianamesi HDP'ye tebliğ edildi
Anayasa Mahkemesi, geçtiğimiz ay HDP'nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianameye ilişkin ilk incelemesini tamamlayarak, iddianamenin kabulüne karar vermişti
Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkında açılan kapatma davasının iddianamesi HDP'ye tebliğ edildi. Tebliğ edilenler arasında 70 klasörlük ekler de mevcut. Partinin Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu öncülüğünde hukukçulardan ve akademisyenlerden oluşan bir ekip ise dava için kapsamlı bir savunma hazırlıyor.
Gazete Duvar'da yer alan habere göre, HDP'den yapılan açıklamada, "Kapatma davasının ilk iddianamesi 31 Mart seçimlerinin yıldönümünde AYM tarafından 'hukuki bir nitelik taşımadığı' gerekçesiyle iade edilmişti.
Küçük değişiklikler yapılan ikinci iddianame AKP’nin tek başına iktidarını kaybettiği 7 Haziran 2015 seçimlerinin yıldönümünde 7 Haziran 2021’de sunulmuş ve AYM ikinci iddianameyi 21 Haziran’da kabul etmişti.
Partimize karşı siyasi bir saldırı niteliği taşıyan iddianameye karşı Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonumuz öncülüğünde, demokrasiden yana dost hukukçuların ve akademisyenlerin de aralarında bulunduğu savunma ekibi, sadece HDP’yi değil, demokrasiyi, hukuku savunacak kapsamlı siyasi savunmayı hazırlıyor" ifadeleri yer aldı.
Yorumlar (0)
29°
açık
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 04:00
Güneş 05:35
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:55
Yatsı 21:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı