Karaduman: ‘Sultanbeyli’nin yüzde 84’ü riskli binalar’

Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, yaptığı açıklamada ülkedeki deprem riskine dikkat çekti.

GÜNDEM 07.08.2021, 04:35
24
Karaduman: ‘Sultanbeyli’nin yüzde 84’ü riskli binalar’
Karaduman, özellikle İstanbul’daki çarpık yapılaşma ve yapıların dayanıklılığı ile yapı stokunun sorunlu olduğunu aktararak, “Her geçen gün daha da yaklaşan bir İstanbul depremi gerçeğiyle karşı karşıyayız. İstanbul’da gerçekleşmesi muhtemel yedi şiddetinde bir depremde İstanbul’un birçok ilçesinde olduğu gibi Sultanbeyli ilçesinde de mevcut yapıların depreme dayanamayacağı aşikârdır” uyarısında bulundu. 
Sultanbeyli ilçesi ve birçok yerde verilen sözlerin olduğunu, bunların tutulmadığını dile getiren Saadetli Vekil, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlamış olduğu deprem raporunda da Sultanbeyli ilçesindeki yapıların yüzde 84’ünü riskli yapılar oluşturmaktır. Böyle bir felaket öncesinde hazırlıklı olmak ve bu minvalde de mevcut yapıların onarılması veya dönüştürülmesi elzemdir. Ancak birçok yerde olduğu gibi Sultanbeyli ilçesinde de verilen sözlerin tutulmaması ve uygulamalar ile alakalı şikâyetler ve sorular bulunmaktadır” dedi.
Yıllar önce Sultanbeyli için yasa çıkarıldığını ama bir sonuca ulaşılamadığını aktaran Karaduman, “Sultanbeyli’de mülkiyet meselesi için 2011 yılında bu sürece katkı sunmak amacıyla, Sultanbeyli’ye mahsus 7143 nolu bir yasa Meclis’ten geçti. Yasanın bugün bu süreçte olumlu katkıları olmuş olsa da nihayetinde tapu rayiç bedelleri de bu yasaya dayandırılarak belirlendi. Yasada belirlenen rayiç bedeli 2012’de satılan 2b fiyatlarının baz alınması ve buna ek olarak bir de TÜFE eklenmesiydi. 2012 ile 2019 yılı arasındaki TÜFE oranı da %97 olması sebebiyle 2012’de 300 TL, 500 TL, 1000 TL olan metrekare fiyatı bugün iki katına çıkmış oldu. Fiyatın bu kadar yüksek ve fahiş olması da gerçekten ilçe halkının ödeme gücünün çok çok üzerinde ve halkı zor durumda bırakmaktadır” diyerek soruna çözüm üretilmesini istedi.
MEHMET GÜNEY - MİLLİ GAZETE 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı