Karbon vergisi mi geliyor? Mehmet Şimşek açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul Ekonomi Zirvesi'nin kapanış konuşmasında kuraklık riskinin arttığını savunarak, sorunun çözümü noktasında karbon salınımının ayak izinin vergilendirilmesi gerektiğini belirtti.

EKONOMİ 08.06.2024, 15:55
Karbon vergisi mi geliyor? Mehmet Şimşek açıkladı
İstanbul Finans Merkezi’ndeki "İklim Ekonomisi-Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi"nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten küreselcilerin bir projesi olarak dünyaya dayatılan karbon salınımının ayak izinin vergilendirilmesi gerektiğini belirtti.Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklaması şöyle:

Bakan Şimşek, Türkiye'de uygulanan sürdürülebilir ekonomiye dair gelişmeleri aktardığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
Eğer 2050’ye kadar ortalama sıcaklık 3,2 derece artarsa, dünya bu haliyle güçlü bir tepki vermezse bu durumda küresel GSYH baz senaryoya göre yaklaşık 5’te 1 daha düşük olacak. Ve açlık riski de 5’te 1 oranda yükselecek. Kuraklık riski artıyor. Şu anda içinde Türkiye’nin de olduğu 129 ülke bugünkü haliyle ciddi bir şekilde kuraklık riskiyle karşı karşıya kalacak."Mevzuat düzenlemesine gidilmesi gerekiyor"
Ne yapılabilir bu saatten sonra? Bütün ülkelerin mevzuat düzenlemesine gitmesi gerekiyor. Ortaya koydukları vaatler, hedeflere varmak için gerçekten bağlayıcı mevzuata ihtiyaç var. Farkındalık eğitimleri çok kritik olacak. AR-GE yatırımları, iklim değişikliğini nasıl yaşayacağız? Evet, bu çok kritik bir alan. Bu alana ciddi bir şekilde bir AR-GE yatırımı, harcaması gerekiyor.

Fosil yakıt sübvansiyonlarının azaltılması ve tamamen kaldırılması gerekiyor. Bu bahsettiğim bütün dünya için geçerli olan hususlar. Karbon salınımının, ayak izinin vergilendirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla ciddi bir çaba gerekiyor.Karbon ayak izini azalmak ve daha çok yenilenebilir enerjiye dönülmesi gerekiyor. Ulaşım alanında elektrifikasyonu tamamlanmış araçların kullanılması gerekecek. İnşaat alanında verimli yeşil binalar yapılmalı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:44
İkindi 16:35
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı