Karşıyaka gezilecek yerler! 11 öneri

Antik dönemlerden izler taşıyan Karşıyaka, Ege Bölgesi’nin en turistik ilçelerinden biridir. Köklü tarihinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de büyüleyen ilçede yapılacak çok fazla aktivite vardır. Pers, Antik Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi medeniyetlerden izler taşıması bölgenin artı yanlarındandır. Karşıyaka’da gezilmesi gereken önemli yerleri sizi için yazdık.

AİLE 15.05.2024, 03:00
3
Karşıyaka gezilecek yerler! 11 öneri
İzmir’in merkezi ilçelerinden Karşıyaka tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir yerdir. Kültürel zenginliği ve hareketli yaşantısı ile sosyalleşmeyi sevenlerin ilgi odağıdır. Şık yapıları ve deniz manzaraları Karşıyaka’nın öne çıkan detaylarıdır.

İlçenin en popüler ve işlek mekanlarının başında gelen Karşıyaka Çarşısı’nın her saat canlı bir yapısı vardır. Ege Bölgesi’nin en eski çarşı meydanlarından biri olması önemini arttırır. İzmir’in kültürel ve tarihi açıdan yeri doldurulamaz bir noktası olan Karşıyaka Çarşısı’nda yapılacak çok sayıda aktivite vardır. Caddenin üzerinde çok sayıda eğlence mekânı, sinema, tiyatro, kafe ve mağaza bulunur.

Ege Denizi’nin eşsiz manzaralarının bulunduğu Karşıyaka Sahili modern görüntüsüyle dikkat çeker. Yürüyüş ve bisiklet alanlarının geniş olması sahil yolunun beğenilen yönleri arasındadır. Gün batımının net olarak görülebildiği Karşıyaka Sahili fotoğraf çekmek isteyenlerin gözde bölgesidir.

Karşıyaka’nın önemli yapılarından biri olan Atatürk Anıtı 41,7 metre yüksekliğiyle heybetli bir duruşa sahiptir. Cumhuriyeti simgeleyen anıtın üzerinde çok sayıda kabarta vardır. Her yıl çok sayıda insanın ziyaret ettiği Atatürk Anıtı’nın çevresindeki yeşil parklar ve dinlenme alanları dikkat çekicidir.

Türkiye’deki eşine az rastlanan müzelerden biri olan Kadına Saygı Müzesi zengin bir içerik sunar. 2022 yılında açılan müzenin içinde Cumhuriyet tarihinde önemli yeri olan kadınların hikayeleri sergilenir. Bu kadınların içinde ilk kadın doktor, avukat, pilot, sanatçılar, sporcular ve milletvekili yer alır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün eşine ait olan Latife Hanım Köşkü Anı Evi Özel Müzesi tarihe ışık tutan bir içeriğe sahiptir. Zübeyde Hanım’ın ömrünün son günlerini geçirdiği köşk ilçenin en önemli kültürel değerlerinden biri olarak kabul edilir. Müzenin içinde antik mobilyalar ve sanat eserleri sergilenir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım için yaptırılan anıt mezar ilgi gören bir yapıdır. Zübeyde Hanım Caddesi üzerindeki anıt mezar birinci derece sit alanıdır.

Karşıyaka’nın hareketleri noktalarından Bostanlı Sahili yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve çocuk oyun parkları ile doludur. Ege Denizi manzarası eşliğinde spor yapmak için uygun alanlar da sunan sahilde yıl boyunca çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenir.

Türkiye'nin ilk ve tek etkileşimli çocuk merkezi olma özelliğine sahip Evrensel Çocuk Merkezi ve Eğitim Kampüsü 2017 yılında açılmıştır. Toplam 7200 metrekarelik bir alanda bulunan eğitim kampüsünün içinde 12 sergi alanı mevcuttur.

Yalnız Karşıyaka’nın değil, İzmir’in en popüler sahil bölgelerinden Mavişehir Sahili yaklaşık 2 kilometrelik uzunluğu ile dikkat çeker. Yürüyüş yapmanın ve bisikletle gezmenin keşif verdiği sahil yolundan etkileyici Ege Denizi manzaraları görülebilir.

1987 yılından bu yana hizmet veren Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı’nın içinde dikkat çeken çok sayıda sanat eseri bulunur. Bunlar arasında Ana ve Çocuk heykeli, Atatürk heykeli, Çiçekli Otoportre tablosu ve Balıkçı Tekneleri tablosu yer alır.

Türkiye’nin ilk ve tek haberleşme müzesi olan İzmir Haberleşme Müzesi 1.200 metrekarelik genişliğindedir. Geniş bir koleksiyonu bulunan müzede tarihi tuşlu telefonlar, mors, telgraf, teleks, kripto cihazı, telefon santralleri ve telsizler sergilenir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı